Genel

Selülit Kremi Ne İşe Yarar? Gerçekten Etkili mi?

Selülit Kremi Ne İşe Yarar?

Selülitli birçok insan cildindeki pürüzlü ve çukurlu görüntüden rahatsız olur ve kurtulmayı dener. Bu nedenle piyasada selülit önleyici pek çok ürün bulunur. Bu ürünlerden birini tercih etmeden önce herhangi bir kremin bu konuda gerçekten işe yarar olup olmadığını araştırmak önemlidir. Bu yazımızda selülit kremi nedir, selülit kremi ne işe yarar, hangi şekilde kullanımda daha çok verim alırsınız, selülit kremi seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. 

Selülit kremi hakkında bilgi vermeden önce “neden selülitimiz olur?” konusuna değinmeliyiz. Yağ hücrelerinin cildimizin yüzeyine doğru baskı yapması ve fibröz adı verilen dokuların cildi aşağı doğru çekmesi sonucunda selülit meydana gelir. 

Özellikle kadınları rahatsız eden bu görüntü bazen can sıkıcı olabiliyor. En çok bacaklarda ve kalçada meydana gelen selülitlerle mücadele etmezsek kalıcı hale gelip vücudumuzun hemen her yerine yerleşebilirler.

Selülitler genelde gençlik yıllarında görülmeye başlar. Başlıca nedenleri, aşırı kilo ve hareketsiz bir yaşamdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen selülit hakkında yapılan araştırmalar, her 10 kadından 7’sinde selülit olduğunu söylüyor. Kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni ise derinin daha ince olmasıdır. Bu nedenle daha kolay yüzeye çıkıp görünür oluyorlar.

Cilt dokumuzun derinliklerinde meydana gelen selülitler, aslında o bölgenin yapısını da değiştirir. Düzenli kullandığınız selülit kremleri sayesinde cildimiz yumuşar, sıkılaşır ve selülit görüntüsü bir nebze de olsa azalır. Bir nevi selülit görüntüsünü ve yüzeyini gizleyebilmemiz için bize yardım eder.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !

Önemli not alanı

Öncelikle selülit kremleri, sihirli değnek ile belirip harika görünümler vadeden tılsımlı ürünler değildir. Bu ürünler ne yazık ki selüliti tek başına ortadan kaldırmaz. Daha ziyade selülit görünümünü azaltmaya yararlar. Peki, nedir bu selülit kremleri? 

İçlerinde genel olarak retinol (ki cilt gözenek tedavisi için vazgeçilmezdir) ve antioksidan barındıran bileşenlerdir. Kremler genelde kafein de barındırır çünkü kafein sayesinde toksinler temizlenir ve kan dolaşımı daha iyi hale gelir.

Protein ve kolajen artırmayı amaçlayan bu tür ürünlerin, cildinizde meydana gelen o düzensiz dokuyu gidermek için oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi eğer cildinize fazla retinol uygularsanız bu kez de kızarıp pullandığını ve soyulduğunu görürsünüz. Bu nedenle aldığınız ürünleri doğru şekilde kullanmalısınız. 

Retinoller, kolajen üretimini artırmaya yarar. Vücudumuzda en çok bulunan protein olan kolajen; kemiklerimizde ve tendonlarımızda bulunur. Vücudumuzu diri tutmaya yardımcı olur ve güç verir. Birçok selülit önleyicide bulunan kolajenler selülitin gizlenmesi için harika işbirlikçilerdir.

Bir selülit kreminden tam fayda görmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • İçeriğindeki maddelerin etken olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Güvenilirliği kanıtlanmış markaların ürünlerini satın almalısınız.
 • Yüksek bileşenli aktif maddeler içermelidir.
 • Kremi uzun süre düzenli şekilde kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Kısacası selülit kremleri; yüksek saflıkta, yüksek konsantrasyonlu aktif maddeler içeren, selülitin pek çok yönüne karşı etki eden, bu etkileri uzmanlar tarafından araştırılmış, sağlıklı beslenme ve egzersizle birleştirildiğinde işe yarayan kremlerdir.

2. Selülit Kremi Ne İşe Yarar?

Anti Selülit Krem Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Selülit kremleri ciltteki kabuklanmayı ortadan kaldırır.

Selülit kremleri daha önce de belirttiğimiz gibi etkilerini kısa vadede göstermez. Onu işlevsel hale getiren bizim çabamız olacaktır. Şöyle ki kremi tek başına sürüp gündelik yaşamımıza devam ettiğimiz takdirde o bölgelerde oluşan yağ dokusu beslenmeye devam edecek. Biz egzersizle ve sağlıklı beslenmeyle o bölgeye olan akışı kesmezsek ne yazık ki sihirli bir törpü selülitlerimizi törpüleyemez. 

“En iyi selülit kremi hangisi?” sorusu, krem kullanmayı düşünen herkesin kafasını kurcalar. Bu sorunun cevabına geçmeden önce selülit kremleri bize ne vadediyor, gelin önce bunun cevaplarına bakalım:  

 • Portakal kabuğu görünümünü azaltarak daha sıkı ve fit bir görünüm kazandırır.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak selülitli bölgeye kan gitmesini sağlar.
 • Güçlü bir nem kaynağıdır. Cildinizi nemlendirir.
 • Vücudunuzun dokularında biriken fazla sıvıdan yani ödemden kurtulmanıza yardımcı olur.

En iyi selülit kremini seçmek için en önemli nokta güvenilir markaları tercih etmek olacaktır. Bunun dışında içeriğine bakarak etken maddeleri ve bu maddelerin eser miktarını incelemelisiniz. Selülit kreminden maksimum fayda almak için onunla dört koldan savaşmalısınız.

3. Selülit Kremi Nasıl Kullanılır?

Selülit önleyici kremlerden maksimum fayda sağlamak için aşağıda vereceğimiz ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Selülit kremleriniz ve siz hazırsanız “selülit kremi nasıl sürülür?” anlatıyoruz:

 • Öncelikle ilk adım cildinizi ölü derilerden arındırmak olmalıdır. Bir kese ya da kuru fırçalama ile bunu yapabilirsiniz. Böylece cildiniz selülit önleyici kremi rahatça emebilir.
 • Ölü deriden arındırdığınız cildinize kremi her bölgeye gelecek şekilde sürünüz.  Kan dolaşımınızı aktive edebilmek ve kremin cilde tam nüfuz edebilmesi için dairesel hareketlerle yedirin.
 • Ardından aşağı ve yukarıya doğru ovmaya devam edin. Krem miktarına özen gösterin; ne çok az ne de gereğinden fazla olsun.
 • Kremi yavaş ve düzgün şekilde uygulayın. Acele etmeyin. Vücudunuzun kremi tam emebilmesi için 10 dakika ayırın.
 • En iyi sonucu almak için kremi banyodan sonra ya da gece uykusundan önce uygulayın. Çünkü gece uykusu sırasında hücrelerimiz yeniden yapılandırılır.
 • Selülit önleyici kremleri dilerseniz günde iki kez de uygulayabilirsiniz.

Bol su tüketip düzenli yürüyüş ve egzersiz yaparsanız bu tarz kremlerin etkisinin arttığını göreceksiniz. Tüm bunların sonunda yağsız ve düz görünümlü bir bedene kavuşursunuz.

4. Selülit Kremi Kimler Kullanmalı?

Selülit problemi yaşayan herkes selülit kremi kullanabilir. Kadınların, erkeklerin, gençlerin kullanımına uygundur. 

Beslenme şeklinin değişmesiyle, eskiden daha ileri yaşta görülen selülitler, günümüzde genç kızlarda da sıklıkla görülmeye başlamıştır. Bu sebeple geçmişte 35 yaş üzeri kadınlara tavsiye edilen bir krem, günümüzde 25 yaş üzeri için de uygun görülmüştür. Düzenli kullanmanın faydasını görmek isteyen herkes selülit kremlerini deneyebilir.

Selülit kremlerini kullanmadan önce, içindeki maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak adına, ufak bir alana sürüp bekleterek vücut tepkinizi ölçebilirsiniz. Ağızla, yüzle ve gözle temasından kaçınmalısınız. Böyle bir durumda bol su ile durulayınız. 

“Selülit kremi ne işe yarar?” sorusuna cevap bulduysak gelelim selülit kremi kullanma süresine. Maksimum verim elde etmek için 6 – 12 hafta arası düzenli kullanmanız önerilmektedir. Bu süre zarfında diğer önerilere de dikkat ederek kullandığınız takdirde sonuçlardan memnun olacaksınız.

5. Selülit Kremi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Selülit kremleri en çok bacak ve kalçada görülür. Fakat göğüslerde ve alt karın çevresinde de selülit görülebilir. Bu kremleri, selülit problemi yaşadığınız her bölgede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımın yanında uyacağınız önlemler sayesinde dilediğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz. 

Selülit kremi kullanırken spor yapmak oldukça önemlidir. Spor yaparken yağ yakımınız hızlanacağı için kremden alacağınız fayda da çoğalacaktır. 

“Selülit kremi spordan önce mi sürülmeli” konusu da merak edilen sorular arasındadır. Kreminizi ister spor öncesi ister spor sonrası uygulayabilirsiniz. Bu sizin tercihinize göre şekillenebilir. Ancak şunu söylemekte yarar var; Spor öncesinde sürüldüğü takdirde daha etkili olduğunu iddia eden kozmetik firmaları mevcut.

6. Selülit Kremi İşe Yarar Mı?

“Selülit kremi işe yarar mı?” sorusuna, buraya kadar okuduysanız bir cevap bulmuşsunuz demektir. Yine de özetle eğer kişisel bakımınıza dikkat ediyorsanız, bedeninizin ihtiyacı olan şeyleri hem içerden hem dışardan ona sunuyorsanız, sağlıklı besleniyor ve egzersizle birleştiriyorsanız, mutlaka işe yarar. 

Peki, bedenimizin sadece selülit kremine mi ihtiyacı var? Tabi ki hayır. Bedenimiz yazın sıcak havaların etkisinden kışın ise soğuk dolayısıyla oldukça nem kaybeder ve hassaslaşır. Her dönem farklı ihtiyaçlar duyarak bakım ister. Cilt bakım losyonları, çatlak kremleri, leke kremleri, beyazlatıcı kremler gibi pek çok ürün sayesinde bedeninizin ihtiyaç duyduğu bakımı yapabilirsiniz. 

Cilt bakımınızı yaparken ulusal ve uluslararası alanda kendini ispatlayan, deneyimli uzmanlardan oluşan, profesyonel bir sağlık ve kozmetik ekibine sahip firmaları tercih etmelisiniz. 

Ürünü müşterisine satmakla kalmayıp WhatsApp ile 7/24 destek sağlayan Hay Derma ürünlerini, selülit kremini ve daha fazlasını incelemek için https://hayderma.com/urun/hayderma-selulit-kremi-125-ml/ sayfasını ziyaret edebilir, sizin için mükemmel şekilde formüle edilmiş ürünlere tanışabilirsiniz. Unutmayın sağlık her şeyden önce gelir ve doğal ürünlerle yapılan tedaviler sizi yarı yolda bırakmaz.

7. Selülit Kremi Yakar Mı?

Selülit Kremi Ne İşe Yarar?
Ufak oksitlenmeler nedeniyle selülit kremi küçük bir yanma hissi uyandırabilir.

“Selülit kremi yakar mı?” sorusu da krem kullanmaya başlamadan önce kafamızı kurcalar. Selülit önleyici işe yarayan kremlerin tümü, inatçı yağ hücrelerine sahip bölgelerdeki yağın azalmasına yardımcı olur. Deri yüzeyinde meydana gelen bu çalışma, yakıcı olabilir. 

Yağ hücrelerinde emilimi başladıktan sonra deri altındaki ufak oksitlenmeler bu yanma hissine sebep olur. Şöyle düşünün, bir veya iki milimetre derindeki deri altınıza nüfuz eden selülitsavarlar inatçı yağlarınızla savaş halindeler. Bu savaş gerçekleştiğinde kazanan taraf siz olacaksınız ve her savaş acılı olur. 

Selülit kremini sürdükten sonra yakıcı bir his olması oldukça normal.  Haliyle sizi tedirgin etmesin. Bu, kremin fayda sağladığını gösterir. Tabi siz yine de alerjik reaksiyon veren bir vücudunuz varsa buna dikkat etmeli ve önlem almalısınız.

“Selülit kremi neden yakar?” sorusunun cevabına gelince; kremlerin içinde var olan bileşenler, bu yanma hissine sebep olmaktadır. Mentol, nane yağı ve kafein gibi bu bileşenler deri altı tabakasına nüfuz eder. Açık bir yaranız yoksa ve alerjiniz yoksa herhangi bir zararı olmaz. Fakat kullandıktan sonra kızarma, kabarma, kaşıntı belirtileri olursa kullanmayı kesmeli, bölge bol suyla durulanmalı ve derhal en yakın sağlık kuruluşuna girmelisiniz.

8. En İyi Selülit Kremi Hangisi?

En iyi selülit kremi en uygun şekilde formüle edilmiş kremdir. Selülit kremleri emilir. Birçok ucuz formüle edilmiş ticari kremler, emilim konusunda oldukça yetersizdir. Cilt bakımı konusunda bilgisiz pek çok insan son yıllarda olağanüstü bilgisizliklerine rağmen çeşitli kozmetik ürünleri çıkarmaktadır. İçerik incelemesi yaparak kendinize zarar verecek ürünleri tanımalısınız.

Bir selülit kreminin tam etkili ve faydalı olabilmesi için çok sayıda -ne yazık ki- pahalı aktif bileşene sahip olması gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki piyasada oldukça düşük fiyatta satılan selülit kremleri aslında selülit mücadelesi için pek de faydalı değil. Düşük içerikli kremler cildinizi nemlendirmekle kalır. Selülit tedavisi deri altına nüfuz isteyen uzun süreli bir tedavidir.

Selülit kremi seçerken tamamen doğal ürünler sunan, müşteri memnuniyetini öncelemiş, herhangi bir tereddütünüz olması dahilinde para iadesi yapacak işinin ehli firmaları seçerseniz, yaşanacak mağduriyetlerden korunmuş olursunuz.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir