Genel

Hamilelikte Selülit Önleyici 14 Hamle

Selülit, özellikle kadınların problem olarak gördüğü konular arasında yer alıyor. Farklı yaşlardaki kadınlar selülitten yakınıyor. Hamilelikte selülit de kadınların çekindiği konuları oluşturuyor. Peki, hepimizin yakındığı selülitler tam olarak nedir? Gelin, bu konuyla ilgili tüm detayları inceleyelim.

Selülitler aslında bölgesel bir metabolik bozukluktur. Özellikle göbek, bacak ve kalça gibi belli bölgelerde daha fazla oluşmaktadır. Portakal kabuğu görüntüsüne benzeyen bu problem, girintili ve çıkıntılı bir dokuya sahiptir. Haliyle bu görünüm hiçbirimizin istemediği cilt problemleri arasında yer almaktadır. Peki, bu görüntüler neden oluşuyor? Bunun birçok sebebi vardır.

Spor yapmamak ve yağlı beslenmek selülit oluşumuna sebep olan durumlar arasında yer almaktadır. Bununla beraber hamilelik de selülit oluşumunun hızlandığı bir dönemdir. Peki, bunun sebebi nedir? Elbette ki hormonlar… Vücuttaki çoğu problemin kaynağı olan hormonlarımız, selülit oluşumu sebebinin de başında yer alıyor.

Hamilelik, hormonların seviyesinin değiştiği bir dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde birçok hormon artış gösterir. Artan bu hormon seviyeleri bazı problemlere yol açar. Bunlardan biri de selülit oluşumudur. Dolayısıyla hamile kadınlar, selülit oluşumunu engellemek için birçok yola başvuruyor.

Farklı içeriklerdeki kremler, hamilelikte yapılabilen egzersiz ve sporlar ya da bitkisel ürünler, selülite savaş açan yöntemler arasında yer alıyor. Bundan dolayı hepimiz farklı yöntemleri deneyerek selülitlerden kurtulmaya çalışıyoruz. Hayderma ürünleri ise bu noktada imdadınıza koşuyor.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !

Önemli not alanı

Hepimizin yakındığı cilt problemleri arasında yer alan selülitlerin oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler hayatımızdaki dönemlere göre değişebiliyor. Hamileyken oluşan selülitlerin sebebi hormon dengesizliği olsa da tek nedeni bu değildir. Değişen bedenler, beslenme seviyesi, çevresel faktörler gibi birçok neden de selülit oluşmasına etki eder. Gelin, bunları detaylıca inceleyelim:

1.1. Yaş:

Selülitin en önemli nedenlerinden biri yaştır.

Bazen gençken karşılaşmadığımız problemlere yaş aldıkça rastlarız. Selülit de bu problemler arasında yer alıyor. Çünkü yaş aldıkça vücut sıkılığı, cilt dokusu gibi birçok özellik değişime uğramaktadır. Bu da özellikle bazı bölgelerde selülit oluşumuna yol açıyor. Vücudun gençken olan dokusundan uzaklaşmasıyla bu durum yaş aldıkça artıyor.

1.2. Kilo Alımı:

Çoğumuz aldığımız kilolardan yakınırız. Çünkü bu kilolar sağlığımıza etki ettiği gibi birçok cilt problemi yaşamamıza da sebep oluyor. Dolayısıyla kilo almak, vücudu değiştiren faktörlerin en başında yer alıyor. Artan kilo sonucunda vücudumuzda birçok şey değişiklik gösterir. Selülit de kilo artışında daha sık karşılaştığımız bir problemdir.

1.3. Hormonal Değişiklikler:

Hormonlar, özellikle kadınların mustarip olduğu konular arasında yer alıyor. Özellikle bazı dönemlerde daha sık oluşan hormon değişiklikleri, kadınlarda birçok cilt problemine yol açıyor. Zaten biz kadınların yakındığı çoğu cilt probleminin altında da hormonlar bulunmaktadır. Selülitler de hem hamilelikte hem de diğer dönemlerde hormonlara bağlı olarak artış gösteren problemler arasında yer alıyor.

1.4. Kötü Beslenme:

Beslenme, hepimizin dikkat etmesi gereken konular arasında. Çünkü doğru beslenme, sağlıklı bir yaşamın temel taşıdır. Cilt ve vücut sağlığımız da buna dahildir. Dengeli ve iyi beslenmek cilt problemlerini en aza indirgememizi sağlar. Selülitle savaşırken beslenmenize dikkat etmeniz bu noktada oldukça önemlidir.

Birçok besin, selülitlerin daha fazla olmasına sebep olmaktadır. Bu besinleri az tüketmek, selülit sorunlarımızdan daha kısa sürede kurtulmamız açısından oldukça önemlidir.

1.5. Yetersiz Egzersiz:

Selülitle savaşırken en çok dikkat etmeniz gereken noktalar arasında spor aktivitelerini de sayabiliriz. Çünkü yetersiz egzersiz, selülit oluşumunun en büyük nedenleri arasındadır. Egzersiz yapmadığımız zaman vücutta biriken yağ dokuları parçalanamaz. Bu da ciltte bazı problemlerin olmasına yol açar. Selülit de bu problem arasında oldukça önemli.

Ne kadar çok egzersiz yaparsak, o kadar az selülit problemi yaşarız. Bunun sebebi egzersizle hem bölgesel kilolardan kurtuluyor olmamız hem de vücudumuzda biriken yağların parçalanabilmesidir. Dolayısıyla düzenli spor yapmak selülite karşı en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Hamilelik döneminde selülit artışının en büyük sebebi ise kilo artışıyla beraber hormon artışlarıdır. Bundan dolayı bu dönemde erken önlemler almanız oldukça önemlidir. Selülit masajı ve yapabileceğiniz farklı egzersiz çeşitlerini önerebiliriz.

2. Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir?

Hamilelik süresince selülitlerden korunmak için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz.

“Hamilelikte selülit artar mı?” sorusu hemen herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu dönemde vücutta bazı değişiklikler olduğu için cilt problemlerinde de artış görülür. Fakat hamileyken selülitle savaşmanın birçok yöntemi de bulunuyor. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Hamileyken kullanıma uygun olan kozmetik ürünler
 • Hamilelikte yapılabilen selülit egzersizleri
 • Bitkisel yöntemler
 • Hamileyken uygulanabilen tedaviler
 • Düzenli ve dengeli beslenmek
 • Bol su içmek
 • Bacakları dinlendirmek

Tüm bunlarla beraber farklı birçok yöntemi deneyerek de hamileyken selülitlere savaş açabilirsiniz. Gelin, bu yöntemleri detaylı şekilde inceleyelim:

2.1. Öğütülmüş Kahveyi Deneyin:

Hamileyken selülitle savaşmanın en ideal yollarından biri öğütülmüş kahvedir. Bu yöntem, selülitleri gidermekte oldukça başarılı yöntemler arasındadır. Dolayısıyla da selülit için kahve maskesi kadınların ilgilendiği bakım rutinlerinden biridir. 

2.2. Cilt Fırçalamayla Lenfatik Sistemi Uyarın:

Kuru fırçalama yapmak, son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Bu yöntemle lenfatik sistemler uyarıya geçer. Böylelikle vücudunuzdaki birçok görüntüden kurtulabilme konusunda büyük bir adım atmış olursunuz. Cildi fırçalamak, sistemleri harekete geçirdiğinden selülit oluşumunu geçiren yöntemler arasında oldukça tercih ediliyor.

Bunun için birçok teknik ve ürün de bulunmaktadır. Bu ürünlerle ve etkili tekniklerle selülit görüntüsünden en hızlı şekilde kurtulmanız mümkün!

2.3. Masaj Yaptırın:

Masaj, birçok cilt sorunuyla savaşan yöntemler arasında yer alıyor. Selülit giderici yağlar ile yaptıracağınız masaj, selülitlerinizi yok etmenizde en büyük yardımcılarınızdan olacaktır. Hayderma’dan inceleyeceğiniz ürünlerle etkili ve keyifli masajınıza destek alabilirsiniz.

2.4. Ödem Atıcı Besinlerden Yararlanın:

Biz kadınların en büyük problemlerinden biri de ödemlerdir. Vücutta biriken ödemler, selülit oluşmasına yol açar. Bu ödemlerle baş etmek için en etkili yöntemlerden biri de bazı gıdalar almanızdır.  Ödem atıcı besinleri tercih etmeniz, selülite karşı izlediğiniz yolda size destek olacaktır.

Aynı zamanda bazı besinlerin ödem yaptığı da bilinmektedir. Bu gıdalardan uzak durarak ödem atıcı besinlerden yararlanmak, selülit oluşmasına engel olmakta ve portakal kabuğu görüntüsünü gidermektedir.

2.5. Lifli ve Tahıllı Besinler Tüketin:

Lifli ve tahıllı besinler sağlıklı olduğu kadar hamilelikteki selülitlerle baş etme konusunda da oldukça önemlidir. Çünkü bunlar, vücutta fazla yağ oluşturmak yerine yağ yakmaya fayda sağlayan besinler arasında yer almaktadır. Lifli ve tahıllı gıdaları tüketmek hem dengeli beslenmeye hem de selülitlerden kurtulmaya yardımcı olur.

2.6. Bacaklarınızı Dinlendirmeyi İhmal Etmeyin:

Selülit, en çok bacaklarda meydana gelir. Bunun sebepleri arasında beslenmek olduğu gibi bacaklara fazla yük bindirmek de yer alıyor. Dolayısıyla gün içerisinde bacaklarınızı yeterli ölçüde dinlendirmeniz, selülit oluşumunu azaltacaktır.

2.7. Düzenli Egzersiz Yapın:

Cilt problemleri, genellikle cildin sıkı ve sağlıklı olmasını sağlayan egzersizlerin yapılmamasından kaynaklanır. Dolayısıyla bu sorunlarla başa çıkmanın en etkili yolları arasında düzenli egzersiz rutini bulunuyor. Eğer düzenli ve etkili bir spor yaparsanız selülitleriniz büyük oranda azalma gösterir.

Etkili ve teknik hareketler, selülit oluşan bölgenizi daha kolay tedavi etmenizi sağlar. Eğer bacaklarınızdaki selülitten şikayetçiyseniz o bölgeye dair egzersiz yapmanız daha çok işinize yarayacaktır. Tüm bu bölgesel hareketleri farklı yöntemlerle desteklemek de selülite karşı durduğunuz bu yolda en büyük destekçiniz olacaktır.

2.8. Su Tüketimini Arttırın:

Hepimizin bildiği gibi su içmek, insan sağlığı için en önemli n Hepimizin bildiği gibi su içmek, i oktalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda cildimiz, yeterli miktarda su içtiğimizde daha sağlıklı ve iyi görünür. Dolayısıyla selülitle savaşırken yeterli miktarda su içmeniz bu konuda size destek olacaktır.

Selülit, çoğu zaman cilt kuruluğundan da kaynaklanmaktadır. Cildin kuru olmasının sebebi ise yetersiz sıvı tüketimidir. Gün içerisinde yeterli miktarda sıvı tüketmeniz selülit sorununu daha az yaşamanıza fayda sağlar.

2.9. Selülit Kremi Kullanın:

Hamilelikte selülit kremi, en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Birçoğumuz kozmetik gücüne inanarak diğer yöntemleri desteklemek için kremlerden yararlanırız. Oldukça doğru olan bu yöntem işe yaramasıyla da biliniyor. Hayderma.com’dan hamilelikte kullanılan selülit kremlerine ulaşarak bu yönteme başlayabilirsiniz.

2.10. Cildinizi Nemli Tutun:

Cilt kuruluğu sadece selülit değil beraberinde birçok problemi de getirmektedir. Kuru cilde sahip olmak hem tedavi sürecini uzatır hem de sizlerin yaşam kalitesini de etkiler. Bununla baş etmenin en önemli yollarından biri de vücudunuzu sürekli nemlendirmektir. Cildinizi yeterli ölçüde nemlendirmeniz selülitlerinizi gidermenize büyük bir fayda sağlar.

3. Hamilelikte Selülitten Kurtulma Yolları Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Anti Selülit Krem Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Doğru yöntemlerle kısa sürede selülit probleminden kurtulabilirsiniz.

Hamileyken yaşadığınız selülit probleminden kurtulmanın birçok yolundan bahsettik. Bu tedavilerin etkisini ne zaman göstereceği de hepimizin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Selülitten kurtulma yollarının etkisini ne zaman gösterdiği kişiye bağlı olarak değişmektedir.

Vücut tipiniz, tedavinin etkisini göreceğiniz süreye etki eder. Eğer selülite yatkın bir vücudunuz varsa sonuç almanız daha uzun olabilir. Cilt dokunuz, kaslarınızın ve derinizin durumu gibi birçok faktör de tedavi sürenize etki etmektedir.

Selülitin derecesi de etkiyi ne zaman göreceğiniz konusunda oldukça önemlidir. Eğer 1. derecede selülite sahipseniz daha kolay bir etki alabilirsiniz. Bunu 2. derece takip etmektedir. Selülitten kurtulma yollarınız bu derecelerde daha kısa olabilmektedir. Fakat 3. derecedeki selülitlerden kurtulabilmeniz için daha çok süre harcamanız gerekmektedir.

Hamileyken yaşadığımız hormon problemleri, selülitin en büyük sebepleri arasında yer alıyor. Bazılarımız bu problemleri daha çok yaşarken bazılarımız için bu süreç daha kolay olabiliyor. Dolayısıyla selülitlere karşı durduğumuz bu yolda etkiyi ne zaman göreceğimiz de bazen hormonlarımıza bağlı olabilmektedir.

Eğer çok sık hormon dengesizliği yaşıyorsanız selülitten kurtulma yolunuz daha uzun olacaktır. Buna karşılık çok problem yaşamıyorsanız da etki görmeniz daha kısa sürer.

Selülitten kurtulma yolları arasında birçok yöntem vardır. Fakat bu yöntemleri tek başına kullandığınız zaman etki göreceğiniz süre uzayabilmektedir. Çünkü bu yöntemler selülitlere her zaman tek başına savaş açamaz. Selülite karşı yaptığınız bu önlemleri birbiriyle uyumlu olacak şekilde yapmanız etki göreceğiniz süreyi kısaltmanıza etki edecektir.

Selülitten kurtulma yöntemlerinizi her daim düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeyle desteklemeniz de oldukça önemlidir. Eğer yöntemlerinizi yaparken düzenli egzersizinizi ihmal etmeyip dengeli ve yeterli besin alırsanız selülitten kurtulma yollarınızda aldığınız etki daha kısa olur.

Selülitlere veda ettiğiniz süreye etki eden faktörlerden en önemlileri arasında da istikrarlı olmak yer alıyor. Uyguladığınız bir tedaviyi eğer düzenli bir şekilde devam ettirirseniz daha kısa bir sürede selülitlerle vedalaşabilirsiniz. Bu noktada düzenli ve etkili bir süreç hem süreyi daha kısaltmakta hem de kalıcı bir tedavi süreci oluşturmaktadır.

4. Hamilelik Sonrası Selüliti Gidermeyi Sağlayan Tedaviler

Selülit gidermek için birçok ürün bulunsa da bazen farklı tedavi yöntemlerinden yararlanabiliyoruz. Özellikle hamilelik sonrasında bu istek daha da çok olur. Çünkü hamilelik döneminde selülitlerde artış oluyor ve bu noktada da farklı cilt problemleri ortaya çıkıyor. Bu da bizi selülit tedavisine yöneltmektedir. Bu tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

4.1. Akustik Dalga Tedavisi:

Akustik dalga tedavisi, selülite savaş açan kadınların en çok tercih ettiği yöntemler arasındadır. Bu tedavi yönteminde, vücudunuzda onarılması gereken bölgelere şok dalgaları uygulanıyor. Bu da selülitlerin gözle görülür şekilde azalmasına yardımcı oluyor. Siz de akustik dalga tedavisini kullanarak yok etmek istediğiniz selülitlere karşı etkili bir yöntemden yararlanabilirsiniz.

4.2. Cellfina Yöntemi:

Selülit probleminden acısız ve etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız siz de Cellfina yönteminden yararlanabilirsiniz. Bu yöntem oldukça uzun vadeli bir tedavidir.  Araştırmalar, bu yöntemi tercih eden kişilerin 3 seanstan sonra etki gördüğünü açıklıyor. Bu da selülitlerden kaçmak isteyen biz kadınların imdadına koşuyor.

4.3. İyonitermi Tedavileri:

İyonitermi tedavisi, vücudunuza bazı karışımlar sürerek gerçekleştirilen bir yöntemdir. Yosun ve kilin karışımıyla gerçekleşen bir kaplıca tedavisi olan iyonitermi, elektrik akımı uygulanarak yapılıyor. Bu tedaviyle selülitlerinizin görünümü büyük oranda azalıyor. Siz de selülit görünümünden kurtulmak istiyorsanız iyonitermi yöntemini deneyebilirsiniz. Selülitlerden mustaripseniz ve kurtulmak istiyorsanız, endermologie tedavi yöntemi de tam size göre. Bir kaplıca tedavisi olan endermologie, cildinizi vakumla kaldırarak selülitli bölgenizi onarıyor.

4.4. Lazer Yöntemi:

Hamilelik süreci bittikten sonra uygulayabileceğiniz yöntemler arasında olan lazer, hepimizin duyduğu tedavilerdendir. Bu yöntemle selülit olan bölgeye bazı işlemler yapılır. Bu işlemler sonucunda yağ hücreleri emilmektedir. Vakum etkili olan lazerler bu konuda daha etkilidir.

4.5. Mezoterapi:

Mezoterapi, belli ölçülerden ve özelliklerden oluşan özel iğnelerle yapılan bir yöntemdir. Hamilelikten sonra uygulayabileceğiniz tedaviler arasında yer alan mezoterapi, solüsyonların problemli bölgeye enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Bunlar vücutta yer alan parçalanmamış yağ dokularıyla savaşır. Bu dokuların parçalanmasını sağlar ve kan dolaşımını arttırır. Seans, vücut tipinize bağlı olarak değişmektedir.

4.6. LPG:

LPG yöntemi, selülitli bölgeye vakum uygulayarak yapılmaktadır. Vücudumuzda septa adı verilen bazı yapılar bulunur. LPG, bu yapıları gevşeterek tedavi eder. LPG, selülit tedavisinde en çok başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Tüm bu yöntemler selülit görüntüsünü büyük ölçüde azaltır. Fakat unutmamanız gerekir ki bu yöntemleri istikrarlı bir şekilde yapmak ve farklı ürünlerle desteklemek süreci daha kolay geçirmenize fayda sağlayacaktır. Siz de bu yöntemlere Hayderma ürünleriyle destek vermek isterseniz, siteyi ziyaret edebilirsiniz.

5. Hamilelikte Selülit Oluşumunu Tetikleyen Besinler

Hamilelikte Selülit Önleyici 14 Hamle
Selülitlerden kaçınmak için sağlıklı bir diyete sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Hepimiz kendimizi güzel yiyeceklerle ödüllendirmeyi severiz. Fakat bu yiyecekler bazen zararlı da olabiliyor. Selülit oluşumunu tetikleyen en önemli konulardan biri de tükettiğimiz bu besinler olarak biliniyor. Sadece hamilelik döneminde değil bunun dışındaki zamanlarda da tükettiğimiz bazı yiyecekler çeşitli cilt sorunlarına yol açmaktadır. Bu besinleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Margarin
 • Kızartma yemekleri
 • Gazlı içecekler
 • Kahve ve çay
 • Çok tuzlu yiyecek türleri
 • Pirinç

Başta bunlar olmak üzere birçok besin türü selülit oluşumunu tetiklemektedir. Bunun yolu elbette ki bu besinleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız değil. Fakat her şeyin başlangıcı tabii ki besinlerin ölçüsü. Tükettiğiniz gıdaların ölçüsüne dikkat etmek selülitlere açtığınız savaş için oldukça önemlidir.

Bununla beraber bazı besinleri tüketmeniz de selülite karşı durduğunuz bu yolda en büyük destekçiniz olur. Çünkü bazı yiyecek ve içecekler, vücuttan ödem atarak selülit oluşumunu azaltır. Spor yaparken de alabileceğiniz besinler, yapacağınız egzersizin daha etkili olmasına fayda sağlamakta ve selüliti iyileştirme sürecinizi hızlandırmaktadır.

6. Hamilelikteki Selülitlerden Tamamen Kurtulmak Mümkün mü? ​

“Selülitlerden tamamen kurtulmak mümkün mü?” sorusu hepimizin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Çünkü selülitin sebebi çok önemlidir. Eğer selülitiniz hamileliğin getirdiği hormon artışından kaynaklanıyorsa kurtulmanız daha kolay olabilir. Fakat eğer genetikse geçmesi pek kolay değildir.

Uygun ürünler kullandığınız ve işlemler yaptığınız zaman selülitlerden kurtulabilirsiniz. Selülit giderici yağlar, en kolay ulaşılan ve tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Bununla birlikte tüm yöntemleri uygun ve etkili aralıklarla yapmanız selülitlerden kurtulmanızda büyük bir destek sağlar.

Selülit giderici tayt da özellikle son yıllarda çoğumuzun başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır.  Bu taytlar, özel bir kumaştan üretilmesiyle yağ depolanmasını önlüyor. Dolayısıyla formda kalmak ve selülitlerden arınmak isteyen hepimiz için, destek sağlayan ürünler arasında bulunuyor.

Hepimizin şikayetçi olduğu selülitlerin farklı dereceleri de bulunuyor. Bu cilt sorunundan tamamen kurtulmamızda selülit derecesi de büyük bir önem taşımaktadır:

6.1. 1.Derece:

Bu derece, selülitin en görünmez olduğu kısımdır. Oturduğunuzda ya da ayaktayken belli bir görüntü oluşmaz fakat vücudunuza elinizle bastırdığınızda portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar. Bu selülitleri tedavi etmeniz de oldukça kolaydır. Düzenli bir beslenmeyle ve egzersizle bu görüntüden tamamen kurtulabilirsiniz.

6.2. 2.Derece:

2.derece kendini her pozisyonda belli etmez. Fakat ayakta durduğunuzda özellikle bacaklarınızda bazı çukurlaşmalar fark edebilirsiniz. Bu selülitlerden de kurtulmak çok zor olmaz fakat istikrarlı olmanız fayda sağlayacaktır.

6.3. 3.Derece:

Bu derece hiçbirimizin istemediği ve karşılaşmamak için birçok yöntem denediğimiz kısımdır. Çünkü burada selülitler hem yatarak hem ayakta, yani her şekilde kendini belli etmektedir. 3.derece selülitlerden kurtulmak biraz zordur. Fakat uygun ürünler kullandığınızda ve daha çok çaba sarf ettiğinizde bu görüntülere karşı da galip gelebilirsiniz. Hayderma.com’da kendinize uygun olan selülit giderici ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Bu ürünleri düzenli bir şekilde kullanmanız alacağınız sonucun daha kalıcı olmasına fayda sağlayacaktır.

7. Hamilelikte Selülit Hangi Bölgelerde Ortaya Çıkar? ​

Hamilelikte Selülit Önleyici 14 Hamle
Hamilelik döneminde selülit en çok göbek bölümünde ortaya çıkar.

Selülit, farklı bölgelerde ortaya çıkan cilt problemidir. Belli bölgelerde daha çok karşılaşsak da bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü cilt tipiniz, deri dokunuz ve yaşınız gibi birçok faktör selülitin hangi bölgede oluştuğuna etki eder. Göbekte selülit olması en sık karşılaşılan bölgeler arasında yer almaktadır.

Bacak ve kalça bölgesi de selülitle en çok karşılaştığımız bölgeler arasındadır. Bunun sebebi bölgelerdeki yağ dokusunun selülite daha yatkın olmasıdır. Dolayısıyla selülitlerden kurtulmak istiyorsanız bu bölgelerin tedavisine öncelik vermeniz size daha çok fayda sağlayacaktır.

Hayderma.com’dan cilt tipinize ve şikayetinize uygun olan ürünleri değerlendirerek selülite açtığınız savaşta bu ürünlerden destek alabilirsiniz.

8. Hamilelikte Selülitle Evde Baş Edebilmenin Yolları

Vaktinizi daha çok evde geçiriyorsanız, selülitle baş edebilmenin yollarını da burada arıyor olabilirsiniz. Selülitle baş edebilmeniz için birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasında uzmanlardan alacağınız tedaviler olmakla beraber kullanabileceğiniz birçok ürün de yer almaktadır. Fakat evde yapacağınız birçok yöntemle de selülitlerden kurtulma konusunda adım atabilirsiniz.

Hekiminize danışarak evde yapacağınız birçok egzersiz, selülit konusunda size destek sağlayacaktır. Hamilelik döneminde yapılan farklı egzersizler bulunuyor. Bunlar anneye ve bebeğe fayda sağlayan egzersizler olarak bilinmektedir. Dolayısıyla spor aktivitelerini düzenli yapmanız selülit oluşumunun önüne geçmenizde yardımcınız olur.

Selülit oluşumuna etki eden faktörler arasında dengeli besinler tüketmemek de yer alıyor. Evde yapacağınız birçok tarifle selülitlere savaş açabilirsiniz. Yağ yakıcı ve ödem attırıcı lifli besinler, tercih edebileceğiniz gıdalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda bol miktarda su içmek de bu konuda size fayda sağlayacaktır.

Evde yapabileceğiniz kolay yöntemler arasında, selülit olan bölgeleri fırçalamak da bulunuyor. Fırçalama yapmak kasları harekete geçirir. Bu da selülitlerinizi gidermek için oldukça önemlidir. Düzenli olarak yapacağınız fırçalama hareketleri selülit oluşmasını engellemekle beraber oluşan görüntüyü de yok etmektedir.

Evde kendinizin yapacağı selülit masajı da oldukça faydalı olan yöntemler arasında yer alıyor.  Hamileyken kullanıma uygun olan yağlardan faydalanarak masaj yapabilir ve kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Bunun sonucunda da hem dolaşımın artması hem de kasların harekete geçmesiyle selülitten kurtulma konusunda büyük bir adım atmış olursunuz.

Yürüyüş yapmak, selülit görüntüsünü gidermek için fayda sağlayan yöntemler arasında yer almaktadır. Dışarı çıkmadan evin içinde bile tempolu hareketlerle yürüyüş yapabilirsiniz. Böylece kaslarınızı harekete geçirerek ve dolaşımını arttırarak selülitlere karşı önlem almış olursunuz.

Vitamin ve mineral almaya önem vermek de evde yapabileceğiniz yöntemler arasında yer almaktadır. Çünkü selülitin en önemli etkileri arasında yeterli beslenmemek de bulunuyor. Vitaminli ve mineralli gıdalar tüketmek, yapacağınız ek yöntemlerle selülit konusunda size büyük bir fayda sağlayacaktır.

9. Hamilelikte Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selüliti anlamak için farklı belirtilerle karşılaşabilmeniz mümkündür. Bu problemin hangi bölgede olduğu da karşılaşacağınız belirtilerde oldukça etkilidir. Vücudumuz, normal şartlarda herhangi bir çökme ya da yükseklik olmadan düz durmalıdır. Fakat bu durum bazen böyle olmayabilir. Çünkü bazı dokusal özellikler cildin pürüzsüz durmasını engeller. Selülit de bunlar arasında yer almaktadır. Gözle görülür bir fark olmasa da elinizle bölgeye bastırdığınız ve sıkıştırdığınız zaman eğer dümdüz bir dokuyla karşılaşmazsanız selülit oluşumu başlamış olabilir. Genelde portakal görünümü olsa da bazen farklı görüntülerle de karşılaşabilirsiniz. Daha çok bacak, kalça ve karın bölgesinde olduğu için buraları kontrol etmeniz sürece erken başlamanız açısından kolay olacaktır. Şüphelendiğiniz bölgedeki cilt dokunuz girintili ve çıkıntılı şekilde görünüyorsa bu da selülit belirtisidir. Bazen süzme peynir görüntüsü de oluşabilmektedir. Bu da selülit başlangıcı olduğunun habercisidir. Dokunuzda fark ettiğiniz herhangi bir genişlemeyle de selülitten şüphelenebilirsiniz. Tüm bu belirtileri kontrol ederek vücudunuzda selülit olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer selülitiniz varsa derecesi artmadan önlem almanız size büyük bir fayda sağlayacaktır.

10. Hamilelikte Selülitler Ağrı Yapar mı?

Hamile kadınlar, selülitlerin ağrı yapıp yapmadığı konusunu oldukça merak ediyor. Selülitlerin ağrı yapması vücut tipine göre değişebildiği gibi problemin derecesine göre de farklılaşmaktadır. Bazılarımız, selülitlerde ağrı olduğunu söyleriz. Fakat bu durum herkeste aynı değildir. Çünkü selülitte ağrı varsa bu daha çok 3.derecede olduğunu gösterir.

1.derece ve 2.’de ağrı genelde olmaz. Çünkü bu selülitler daha yeni oluşmuş ve tedavi yöntemi daha kolay olan cilt problemleridir. Fakat 3.derecedeki selülitler hem oluşumu hem de tedavisi açısından daha zordur. Bu da selülitlerin ağrı yapmasına etki etmektedir.

3.derecedeki selülitlerin ağrı yapması yaşa bağlı olarak değişmektedir. Farklı yaş gruplarında olmak ağrıyı hissetme derecesi açısından oldukça önemlidir. Yaş almış kadınlar selülit ağrısını daha çok hisseder. Bunun nedenlerinden biri de vücudun artan yaşla beraber değişikliğe girmesi ve acı eşiğinin düşmesidir.

Selülit ağrılarından kurtulmak için hekiminizin onay verdiği egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersizler kaslarınızı harekete geçirerek kan dolaşımınızı hızlandırır. Dolayısıyla ağrılarınızın azalmasına büyük bir fayda sağlar. Yapacağınız farklı masaj teknikleriyle selülitten kaynaklanan ağrılarınızla baş edebilirsiniz. Bunu yaparken iyi bir ürün kullanmak, masajın daha faydalı olmasında etkili olacaktır.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir