Genel

Aşırı Terleme Sorununa 5 Doğal Yöntem

Aşırı Terleme Sorunu
  Aşırı Terleme Sorununa 5 Doğal Yöntemi ve koltuk altlarının kokmasına neyin sebep olduğunu öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin… Terli ve kokmuş koltuk altlarınız her anınızı mahvedebilir. Nemli bölgelerde yaşıyorsanız veya uzun egzersizler yapıyorsanız terli koltuk altları oldukça doğaldır. Ancak kötü bir kokuyla birlikte olduklarında sizi ve çevreniz de ki insanları rahatsız etme eğilimindedirler. Ancak endişelenmenize gerek yok çünkü kötü kokan koltuk altları birkaç metotla kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca, kötü kokuyu kontrol altına almak için bir kaç önleyici tedbirler alabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
   Spor, heyecan veya korku gibi anlarda, vücut terleyerek karşılık verebiliyor. Ancak bunun dışında vücutta ısı dengesini sağlayan terleme sisteminin ortada bu nedenler yokken de fazla çalışabiliyor. Bu durum genellikle çok fazla önemsenmemesine karşın altta yatan farklı rahatsızlıklar görülebiliyor. Terleme her bireyde oluşan bir durumdur. Terlemeyi önlemek için bir çok yola başvururuz. Bu yöntemlerin vücudumuza zararı olup olmadığını anlattığımız yazıya göz atmanız sizler için yarar sağlayacaktır. Ayrıca koltuk altında oluşan terlerden kurtulmanın yöntemlerini sıraladığımız yazıya göz atmanız sizi bu kötü ve kokulu durumdan kurtaracaktır.

   Çoğu zaman koltuk altı kokusunu ter ile bağdaştırırız. Ama gerçekte terin kendisi kokusuzdur. Bununla birlikte, cildinizdeki bakteriler onu parçaladığında kötü bir koku meydana gelir. Genel olarak, iki tip ter bezi bulunur. Bu bezler ekrin bezleri ve apokrin bezleri olarak tanımlanır.

   Ekrin bezleri vücudunuzun her yerinde vardır ve cildinizin yüzeyinde oluşan teri serbest bırakır. Öte yandan, apokrin bezleri, koltuk altı ve kasık bölgelerinde daha fazla kıl kökü bulunan yerlerde bulunur. Bu bezler saç köklerinize girer ve ardından teri vücuttan hızla atar. Bu bezlerden ter salgılandığında, vücudunuzda yer alan bakterilerle karışır ve kötü bir koku üretir.

Tabi ki koltuk altlarının kötü kokmasının farklı nedenleri de olabilir. Koltuk altlarının kokmasının diğer nedenleri şunlardır:

  • Uygun Hijyen

Uygun hijyeni sağlamamak,  koltuk altlarının kötü kokmasının başlıca nedenlerinden biri olabilir.

  • Tıraş        

Koltuk altınızda bulunan kıl kökleri teri hapsedebilir. Bakteriler hapsedilen terinizle karıştığında kötü bir koku oluşturur. Koltuk altlarınızı sık sık tıraş etmiyorsanız, kötü koku yayma olasılığı vardır.

  • Terleme       

Apokrin ter bezleri, çoğunlukla stres altında ter üretimini hızlandırır. Ter genellikle kokusuzdur, ancak cilt bakterilerinizle buluştuğunda koku üretmeye başlar. Ayrıca apokrin bezi ergenliğe girene kadar aktif değildir. Bu nedenle ergenliğe girdiğinizde vücut kokusu veya kokan koltuk altı fark edebilirsiniz.

  • Yemek Alışkanlıkları        

Koltuk altlarınızda ani bir koku değişikliği fark ederseniz, bunun altında yatan bir çok sebep olabilir. Böyle bir durumda, yemek alışkanlıklarınıza dikkat edin. Yüksek miktarda kükürt içeren gıdaların kokuyu değiştirme eğiliminde olduğu doktorlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu tür kükürtlü yiyecekler, vücudunuz tarafından tamamen parçalanamayan bileşikler içerir. Bu nedenle, vücudunuzun metabolik süreçleri, daha sonra hoş olmayan bir koku üreterek vücudunuzu terk eden uçucu bileşikler üretir.

  • Alkol        

Aşırı alkol tükettiğinizde, karaciğer gerektiği gibi görevini yerine getiremez. Tüketilen alkol kanınızda ve vücudunuzda dolaşır. Alkol gözeneklerden ve nefesten dışarı sızar. Bu durumda kötü kokuya yol açar.

2. Koltukaltı Kokusunu Önlemek İçin Birkaç İpucu

   Geçmişte yapılan bir araştırma çalışması, koltuk altının tıraş edilmesinin veya ağda yapılmasının koltuk altı kokunuzu kontrol altında tutabileceğini öne sürmüştür . Koltuk altı kokusunu azaltmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu daha bulunur. Bu ipuçlarını şöyle özetleyebiliriz:

1. Terlemeyi önleyici bir Roll-On kullanın. Terleme karşıtı Roll-On, cilde bakım yaparken terlemeyi minimuma indirmeye yardımcı olur. Hayderma Terleme Önleyici RollOn doğal bitkisel özler sayesinde terlemeye kesin çözümler üretir.

2. Koltuk altlarınızı her zaman temiz tutun. Kıl kökleri terlediği için koltuk altlarınızı tıraş etmek kötü koku oluşumunu engeller.

3. Koltuk altlarınızın ve cildinizin nefes almasını sağlayan rahat giysiler giymeyi seçin. Pamuk, yün, ipek ve keten gibi doğal lifli giysiler terin daha hızlı yayılmasını sağlar.

4. Çok baharatlı yiyecekler ya da terlemeye neden olabilecek yiyecekleri yemekten uzak durun.

5. Kişisel hijyen çok önemlidir. Günlük duş almalısınız.

6. Kendinizi olabildiğince nemli tutun.

7. Çamaşırları sık sık yıkayın. Giysileriniz spor çantanızın altı gibi kokuyorsa endişelenmeyin. Çamaşırlarınıza bir bardak sirke ekleyin ve çamaşırlarınız taze kokulu çıkacaktır. Kokuyu yenmek için 1 fincan kadar kabartma tozu veya çamaşır sodası da kullanabilirsiniz. Sadece sirke ve kabartma tozu/çamaşır sodasını karıştırmayın, çünkü bunlar birbirini yok eder.

3. Aşırı Terleme Sorunu İçin 5 Doğal Yöntem

Koltuk Altı Terlemesinden Nasıl Kurtulurum
Aşırı Terleme Sorununa 5 Doğal Yöntem

Bu ipuçlarının yanında Aşırı Terleme Sorununa 5 Doğal Yöntemde bulunmaktadır. Bu yöntemler:

1. Elma Sirkesi

Bir bardak elma sirkesini bir buçuk bardak su ile bir kabın içinde karıştırın. Temiz bir sprey şişesinde iyice çalkalayın. Gece yatmadan önce karışımı koltuk altlarınıza püskürtün ve gece boyunca karışımı orda bırakın. Sabah ılık suyla durulayın. Temiz bir bez yardımı ile kurulayın. Hafta iki kez kullanımı olumlu sonuçlar almanızı hızlandıracaktır.

2. Aloe Vera Jeli ve Patates

Aloe vera bitkisinden taze sıkılmış aloe vera jeli alın. Bir adet patatesin kabuklarını soyun ve rendeleyin. Aloe vera jeli ve patates rendesini bir kapta karıştırın. Koltuk altlarınıza 30 dakika boyunca uygulayın ve ılık  suyla durulayın. Temiz bir bez yardımıyla kurulayın . Haftada 1 kez bu karışımı yapın etkili sonuçlar alacaksınız. Ayrıca patates koltuk altı kokusunu kontrol etmede de işe yarar.

3. Çay Ağacı Yağı

İki yemek kaşığı çay ağacı yağını iki yemek kaşığı su veya kabartma tozu ile karıştırarak kendi vücut spreyinizi yapın. Bu karışımı koltuk altlarınıza uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Bu, kötü kokuyu nötralize etmeye yardımcı olacaktır. Ilık suyla koltuk altlarını durulayın temiz bir havlu yardımı ile kurulayın. Haftada iki kere bu karışımı yapmak olumlu sonuçlar almanızı arttırır.

4. Kabartma tozu, Domates ve limon suyu

Bir kaseye iki yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı seyreltilmiş limon suyu ekleyin. Taze sıkılmış domates suyuna bu karışıma ekleyin. Bir macun yapın ve dairesel hareketlerle koltuk altlarınıza nazikçe masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekletin ve ardından temiz su ile durulayın. Temiz bir bez yardımı ile kurulayın . Bu karışımı haftada iki kere uygulamak etkili sonuçlar almanız açısından daha iyidir.

5. Sandal Ağacı Tozu

Koltuk altı kokusunu önlemek için sandal ağacı tozu kullanabilirsiniz. Bir macun oluşturmak için birkaç yemek kaşığı sandal ağacı tozunu suyla karıştırın. Macunu koltuk altlarınıza uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Ardından ılık su yardımı ile durulayın. Temiz bir bez yardımı ile kurulayın. Haftada 1 kez bu karışımı uygulamanız olumlu sonuçlar almanız açısından daha etkili olacaktır.

4. Ev Yapımı Deodorant

   Aşırı Terleme Sorununa 5 Doğal Yöntemden bahsettik. Bu yöntemlerin yanı sıra evde hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir deodorant tarifi de bulunmaktadır. Ev yapımı deodorant terlemenizi engellemez ama koku kaynağı olan bakteriyi durdurmanıza yardımcı olur. Bir ev yapımı deodorantı için tonlarca farklı tarif var . İşin püf noktası, sizin için uygun olanı bulmaktır. Bazı insanlar kabartma tozuna karşı hassastır ve ondan rahatsız olabilir. Herhangi bir tahriş olursa hemen kullanmayı bırakın ve farklı bir deodorant uygulamadan önce cildinizin sakinleşmesini bekleyin. Ayrıca, karışımınız çok yağlıysa kıyafetlerinizde yağ lekeleri oluşabileceğini unutmayın.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir