Genel

Terleme Önlemek Zararlı mı?

Terleme Önlemek
   Terleme önlemek zararlı mı? Terlemeyi engelleyen kozmetik ürünlere ilgi günden güne artış gösteriyor. Ancak bu tarz ürünlerin kullanılması ciddi zararları beraberinde getirebiliyor. Terleme önlemek zararlı mı sorusuna karşı ‘evet’ yanıtı geliyor. Uzmanlardan gelen cevapları sizler için derledik. İşte sonuçlar. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
Terleme, vücudun ısı, su ve tuz dengesini sağlayan fizyolojik bir durumdur. Vücutta gelen bu durum, genellikle normal olarak kabul edilir. Vücudun her noktasında terleme durumu oluşur. Bunların başında kimsenin bu durumdan memnun olmadığı koltuk altlarında oluşan terlerdir. Koltuk altı terlemesinin önüne geçmenin bazı yolları vardır. Koltuk Altı Terlemesinden Nasıl Kurtulurum? başlıklı yazıya bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Vücudun başka bir bölümü olan ayaklarda terler. Ayak terlemesi kötü kokulara sebebiyet verebilmektedir. Bu durumu kimse istemeyeceği için çözüm önerileri araştırması yaparlar. Ayak Terlemesi Neden Olur?- Nasıl Geçer? Sizler için hazırladığımız yazıyı inceleyerek daha sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.
Terleme Önlemek
Terleme Önlemek Zararlı mı?

   Terleme önlemek zararlı mı öncesinde bu duruma neden olan faktörler üzerinde durulabilir. Aşırı terlemeden şikayetçi olanların ilk etapta nedenleri üzerinde durduğu ve bu nedenlerden uzak durmaya çalıştığı görülüyor. Şöyle ki:

  • Sıcak havalarda ve nemli ortamlarda ter sorununun yaşanması kaçınılmaz oluyor.
  • Ağır işlerden ve egzersizlerden kaynaklı olarak da terleme şikayetleri ortaya çıkıyor.

   Aynı zamanda heyecanlı ve stresli olduğunuz zamanlarda da ter bezleri harekete geçer. Özellikle de avuç içinde daha fazla olan ter bezleri ıslak görünümlere neden olur. Sadece ıslak görünümler değil ortaya çıkan bakterilerden kaynaklı olarak rahatsız edici bir kokuyu da beraberinde getirir. Terlemeyi ve kokuyu ortadan kaldıran ürünlerin kullanılması da toksin atımına engel oluyor. Bu nedenle uzmanlar ter önleyici ürünler üzerinden incelemeler yapıyor ve çoğunun sağlığa düşman olduğunun üzerine duruyor.

2. Terlemenin Vücut Isısına Olan Etkisi

  Terleme önlemek zararlı mı soranlara vücut ısısından kaynaklı olarak çeşitli zararlarının olduğunu belirtmek gerek. Şöyle ki vücut ısısı her daim sabit bir derecede kalmaz. Gerek hava durumu gerekse ağır işlere bağlı olarak farklı vücut ısılarına sahip olmanız kaçınılmaz hale gelir.

   Vücut ısısının korunmasında ter bezlerinin önemli bir yere sahip olduğu bilinir. Terleme ile birlikte vücut ısısının daha dengeli hale gelmesi sağlanır. Bunun için terleme önlemek ısının korunmasında temel olan mekanizmanın bozulmasına neden olacaktır. Mekanizmanın bozulması halinde de vücut ısısı artış gösterebilir ve bu durum hayat kalitenizin düşmesine neden olabilir.

3. Terleme Olmazsa Kaslara Ne Olur?

   Sadece vücut ısısına olan etkilerinden söz etmek hata olacaktır. Terleme önlemek zararlı mı merak edenlere kas sorunları ve de diğer rahatsızlıklardan da söz etmek gerekir. Terlemeyi önleyen her türlü uygulama veya kozmetik ürünlere karşı:

  • Toksin atışı gerçekleşmediği için halsizlik hissi ile karşı karşıya kalınır.
  • Kas ağrılarının ortaya çıkması ve ciddi sağlık problemlerinin yaşanması söz konusudur.

   Kas ağrıları kadar krampların da çoğaldığını gözlemlersiniz. Zaman içerisinde vücudun kas sisteminde sağlıksal sorunlar ortaya çıkmayı başlar. Bu sorunların ilk işareti de kramplar olacaktır.

   Görüldüğü üzere terlemeye engel olmak çeşitli olumsuzlukları beraberinde getirir. Özellikle de kendinizi halsiz hissetmeniz ve de kas ağrılarına maruz kalmanız hayat kalitenizi düşürecektir. Bunun için terlemeye neden olan durumlardan kaçınmak ve de kimyasal ürünlerin kullanılmaması daha doğru olacaktır.

4. Terlemeyi Engelleyen Deodorantlar

   Ter engelleyen deodorantlar çoğu zaman pudralı bir yapıya sahiptir. Sadece pudra değil içeriğinde pek çok katkı maddesi bulunur ve her biri cilde ciddi zararlar verir. Bunların başında gelen toksine karşı:

  • Vücutta biriken toksinlerin ter yolu ile atılmasını engellemiş olursunuz.
  • Toksinlerin atılmaması yağ kistlerinin artış göstermesine neden olabilir.

   Hatta zaman içerisinde büyümeye devam eden kistler neticesinde daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Büyüyen kistlerin alınması adına operasyona dahi ihtiyaç duyulabilir. Görüldüğü üzere ağır katkı ürünleri ve pudralar ile hazırlanan ter önleyici deodorantlar uzun vadede sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bunun için deodorant tercihlerinizi daha katkısız ve bitkisel içerikli olanlardan yapmanız faydalı olacaktır.

5. Terlemeyi Önlemek Sivilce Yapar Mı?

   Ter önleyen ürünler yukarıda da belirttiğimiz üzere toksinin içeride birikmesine neden oluyor. Toksinlerin dışarıya atılmaması sonucunda ise sivilce oluşumu meydana gelebiliyor. Nitekim kanda yoğun miktarda kalan toksin yağların birikmesine ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

   Toksinler üre ve tuz içerikli olabiliyor. Her biri ter bezleri ile birlikte dışarıya atılıyor. Vücut dışına atılması kanın temizlenmesini ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor. Özellikle de hücre yeniliği açısından son derece önemli bir dönüşüm olduğunu belirtmek gerek. Bunun üzerine ter önleyici olan ürünler ile toksinleri içeride bırakır ve kanın temizlenmesine engel olursunuz. Neticesinde biriken yağ bezleri ile sivilcelere davetiye çıkarmak kaçınılmaz hale gelir.

6. Terleme Şikayetleri İçin Ne Yapmalı?

   Aşırı terleme şikayetlerine karşı en doğrusu dermatologlar ile görüşmek ve çözüm aramak olacaktır. Şöyle ki yapılan geniş incelemeler üzerine çeşitli çözüm önerileri devreye girebilir. Örneğin bunlar arasında olan botoksa ilişkin:

  • Tez bezlerinin sinir uçlarına karşı botoks uygulanır.
  • Bezlerin uyarılması engellenir ve aşırı terleme sorununa çözüm getirilir.

Aynı zamanda evde yapacağınız doğal kürler eşliğinde de terleme sorununu minimum seviyelere çekmek sizin elinizde. Bunun için güçlü bir antiseptik olan elma sirkesine başvuranlar sayıca fazla. Ilık bir duş sırasında suya eklenen elma sirkesi ile terlemenin ve de kokunun önüne geçilebilir.

Aşırı terlemeye etkili olan bir diğer ürün kabartma tozu oluyor. Yarım çay bardağı içerisine eklenen 1 çay kaşığı kadar kabartma tozunu terleyen bölgelere sürebilir ve bu şekilde şikayetlerin minimum seviyelere çekebilirsiniz.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir