Genel

Güneşten Kararan Cilt Nasıl Beyazlar?

Güneşten Kararan Cilt Nasıl Beyazlar?

Güneş sonrası ciltte meydana gelen kararma, yaz mevsiminde ortaya çıkan problemlerden biridir. Bu problemi yaşayan kişiler, cilt kararmasından kurtulmak için ne yapacaklarını tam olarak bilmiyor olabilir. Peki, güneşten kararan cilt nasıl beyazlar? 

Öncelikle karşılaşılan sıcağın şiddetine bağlı olarak leke ve kararmalar meydana gelir. Derinin sertleşmesi sonucunda rengi koyulaşır ve kahverengi lekeler ortaya çıkar. Dermatolojik bir sorun olan bu lekeler daha çok; yüz, ense, dekolte, koltuk altı ve kasık gibi bölgelerde görülür. Bu soruna neden olan temel etken güneş olsa da farklı faktörler de vardır:

 • Obezite
 • Yüksek kan şekeri
 • Stres
 • Uykusuzluk
 • Sigara kullanımı
 • Alkol

Güneşin etkisiyle ortaya çıkan leke ve kararma sorununun giderilmesi için farklı yöntemler denebilir. Bununla ilgili piyasada birçok etkili kozmetik ürünü vardır. Ayrıca evde doğal olarak hazırlanmış karışımlar, sorunu gidermede oldukça etkilidir. İçeriğimizde, “Güneşten kararan cilt nasıl beyazlar?” sorusuna tüm detaylarıyla yanıt verdik.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !

Önemli not alanı

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan cilt kararması için yapılabilecek en mantıklı uygulama, evde hazırlanabilecek doğal maskeler olacaktır. Doğru malzemelerle hazırlanan bu  maskeler, cilt rengini açmada oldukça etkilidir. Gelin, hangi ürünlerle maske yapabileceğinize birlikte bakalım. 

1.1 Bal ve Süt

Cilt kararmasından şikayetçi olanlar için bal ve süt maskesi, adeta bir kurtarıcıdır. Balın içeriğinde; peeling etkisi oluşturan, ölü derileri arındıran etken maddeler vardır. Süt ise uygulanan bölgeyi besler, nemlendirir ve yumuşatır. Ballı süt maskesi en az 1 hafta, günde 2 kez olmak üzere uygulanmalıdır. Düzenli olarak yapıldığında, tende gözle görülür bir beyazlama fark edilecektir.

Süt ve bal maskesini hazırlamak için 1 yemek kaşığı bal ile yaklaşık yarım çay bardağı süt karıştırılır. Oluşturulan karışım, kahverengi lekelerin olduğu bölgeye, dairesel hareketlerle masaj yapılarak yedirilir. Bu maskenin 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Daha sonra yüz, ılık suyla yıkanmalıdır. Eğer maskedeki süt kokusundan rahatsız olursanız, karışımın içine çok az tarçın ekleyebilirsiniz.

1.2. Aloe Vera Jeli

Aloe Vera, birçok kişinin evinde yetiştirdiği, hemen her evde olan bir bitkidir. Bakımı oldukça kolaydır. Bitkinin en önemli kısmı, yapraklarıdır. Çünkü yapraklarının içinde şeffaf renkte, adeta mucize etkisi olan bir jel vardır. Birçok cilt problemine iyi gelen bu bitki özü, ten renginin açılmasına da ciddi manada destek olur.  

Aloe Vera jelini kullanmak için bitkinin yaprağı ortadan ikiye kesilir. İçinde bulunan sıvı formundaki jel, bir kaba alınarak çırpılır. Bitki özü krem formunu alınca, kararan tene uygulanır. Jelin nemlendirme özelliğini arttırmak için bir miktar zeytinyağı eklenebilir. Aloe Vera jelden beklenen maksimum etkiyi almak için her gün uygulanması gerekir. Düzenli kullanımda özellikle güneş etkili kararmalarda olumlu sonuç elde edilecektir.

1.3. Pirinç Maskesi

Güneşten Kararan Cilt Nasıl Beyazlar?
Güneş kararmalarını azaltmak için pirinç maskesi deneyebilirsiniz.

Pirinç, geleneksel Japon kültüründe, çok eski tarihlerden beri kullanılan bir malzemedir.  Bu maske, cilt beyazlatma ve sıkılaştırmada oldukça etkilidir. Günümüzde birçok beyazlatma kreminin içinde de pirinç özü bulunmaktadır.

Pirinç maskesini uygulamak için öncelikle 1 bardak kadar pirinç, yüksek ateşte lapa olana kadar haşlanır. İyice yumuşayan pirinçler suyu ile birlikte ayrı bir kaba alınıp soğutulur. Elde edilen sulu karışım, bir pamuk ya da bez yardımıyla problemli olan bölgeye sürülür. Geride kalan pirinç taneleri, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak minik masaj hareketleri ile cilde peeling yapılabilir. Bu işlemden sonra maske, yüzde yaklaşık 15 dakika bekletilir. Son olarak kalan maske ciltten ılık su ile arındırılır.

1.4. E Vitamini Yağı

E vitamini, cilde olumlu etkileriyle bilinen önemli bir bakım kaynağıdır. Başta cilt sağlığı olmak üzere, birçok iyileştirici etkiye sahiptir. Bu yağın içindeki aktioksidanlar, kararmalarda oldukça etkilidir.  

E vitamini yağının cilde faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Güneşten koruyucu etkisi vardır.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Akne izlerini geçirir.
 • Gözenekleri sıkılaştırır.
 • Yüze parlaklık ve yumuşaklık verir.
 • Kolajen üretimini destekleyerek derinin elastikiyetini arttırır.
 • Güneşe bağlı olan lekelerin renginin açılmasına ve cildin beyazlamasına yardımcıdır.
 • Yara ve sivilce izlerinin yok edilmesinde etkilidir. 

E vitamini yağı günümüzde birçok firma tarafından üretilmektedir. Hap, kapsül, şişe ve sıvı formda üretilen bu vitamin, düzenli kullanıldığında etkilerini maksimum seviyede gösterecektir.

1.5. Portakal Suyu ve Zerdeçal

Deride oluşan güneş lekelerinden dolayı solma veya kararma yaşanıyorsa, portakal suyu ve zerdeçal maskesi, oldukça faydalı bir bakım rutinidir. Bu maske, cilt tonunu açarak daha beyaz bir görünüm elde edilmesini sağlar. Hazırlama aşamaları ise şu şekildedir.

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal üzerine yarım portakalın suyu sıkılır.
 • Elde edilen karışım kararan bölgeye sürülür.
 • 20 dakika beklenir.
 • Maske daha sonra ılık su ile durulanır.

Portakal suyu ve zerdeçal maskesi, istenilen etkiyi yaratması için düzenli olarak yapılmalıdır. Önerilen bakım rutini haftada en az 2’dir.

1.6. Hay Derma Leke Kremi

Güneşten Kararan Cilt Nasıl Beyazlar?
Leke ve kararmalardan kullanmak için Hay Derma Leke Kremini tercih edebilirsiniz.

Derideki leke ve kararmalara karşı yapılabilecek doğal karışımların yanında kremler de kullanılabilir. Hay Derma leke kremi bunlardan biridir. Bu krem; yaşlanmaya bağlı lekelerde, güneşten dolayı oluşan kararmalarda, yara izlerinde ve akne probleminde oldukça etkili bir üründür.

Hay Derma leke kremi, derinin onarılmasına yardımcı olarak oluşan koyulaşmayı engellemeyi amaçlar. Bunun yanında kuru ciltleri nemlendirirken, karma ve yağlı ciltlerin yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde gözenekleri sıkılaştırarak kullanılan bölgede parlaklık sağlar. 

Ürün, sadece vücut ve yüz bakımında değil, göz çevresi bakımında da etkisi kanıtlanmış bir kozmetik malzemesidir. Göz altı torbalarını önler ve burada oluşan koyu halkaların renginin açılmasına yardımcı olur.

Tüm bunları, içeriğinde barındırdığı aktioksidanlar ve Hyaluronic asit ile gerçekleştirir. Kremden istenen etkiyi alabilmek için düzenli kullanım şarttır. Temiz bir cilt üzerine günde 2 kez olmak üzere en az 1 ay kullanılmalıdır.

2. Sıkça Sorulan Sorular

Kararma sorunu, etkili krem ya da doğal çözümler ile tedavi edildiği takdirde, cilt eski haline dönecektir.

Güneş yanığına bağlı olarak lekelenen ve kararan cilt yüzeyi 5-7 gün arasında açılacaktır. Ancak bu açılmada cilt tamamen eski haline dönmemektedir. Bunun için krem ya da doğal maskelerden faydalanmak gerekir.  

Güneş kremleri UV ışınlarını bloke ederek ciltteki hasarı engeller. Kararmalara karşı etkilidir.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir