Genel

Karma Ciltler için Güneş Kremi Önerileri

Karma Ciltler için Güneş Kremi Önerileri

Güneş kremi, çocukluktan itibaren güneşin zararlı etkilerinden korumak için kullanılan krem çeşididir. Günümüzde güneş kremi hem yaşlanma belirtilerini hafifletmek hem de iyi bir cilde sahip olmak için herkes tarafından kullanılmaktadır. Uzmanlar kışın bile güneş kremi kullanılmasının daha faydalı olacağı konusunda hemfikirdir. Fakat güneş kremi kullanmak kadar hangi güneş kremini kullandığınız da önemlidir. 

Cildinizin yapısına uyan, ihtiyacınıza göre ve temiz içerikli güneş kremi kullanmak çok önemlidir. Her güneş kremi cildinize iyi gelmeyebilir. Özellikle karma ciltler için güneş kremi  seçerken dikkatli olunmalıdır. Karma ciltler kısmen bölgesel yağlı ciltler olduğu için krem ne çok nemli ne de az nemli olmalıdır. Bu yazımızda sizler için karma ciltler için güneş kremi kategorisindeki, dermatologlar tarafından onaylanmış, sevilerek kullanılan en popüler ürünleri tanıtacağız.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !

Önemli not alanı

Karma ciltler için güneş kremi seçilirken ekstra dikkatli olunmalıdır. Çünkü karma ciltlerde sebum ve yağ üretimi, diğer cilt tiplerine göre daha değişkendir. Karma cilt tipi ne yağlı ciltler kadar yağ üretir ne de kuru ciltler kadar nem oranı azdır. Bu sebeple öncelikle her iki tipe ait cilde uyacak yapıda bir krem olmalıdır. Cildi ne fazla kurutmalı ne de ciltte yağlanmaya sebep vermelidir. Bu yüzden karma ciltler için üretilen güneş kremleri her ihtiyaç için özel olarak üretilir. 

Karma ciltlerin dikkat etmesi gereken diğer hususlar:

  • Geniş Spektrum: Hem UVA hem de UVB etkilerine karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu bir ürün olmalıdır. UVA ışınları yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açar. UVB ışınları ise ciltte güneş yanıklarına sebep olabilir. Hem UVA hem de UVB koruması sağlayan bir güneş kremi seçerek zararlı ışınlardan korunma sağlanabilir.
  • Yüksek SPF: SPF (Güneşten Korunma Faktörü), güneş kremiyle cildin ne kadar süre güneşe maruz kalabileceğini ayarlayan bir ölçüttür. Karma ciltler için en az SPF 30 önerilir. Daha yüksek SPF değerleri daha fazla koruma sağlar ancak tek başına yeterli değildir. SPF 30 içeren kremler diğer kremlere nazaran yaklaşık olarak 30 kat daha uzun süre güneşe karşı koruma sağlar.
  • Matlaştırıcı Kremler: Karma ciltler yağlı bir T bölgesine sahip olabilir. T bölgesi alın ve burun bölgesine verilen addır. Karma cilt yapısına sahip kişilerin yanakları yüzünün diğer alanlarına göre daha mat görünebilir. Bu da T bölgesinden daha fazla parlama yapmasına sebebiyet verir. Bu nedenle, matlaştırıcı özelliğe sahip olan veya hafif formüle sahip güneş kremlerini tercih etmek faydalı olabilir. 

Eğer karma cilt tipine sahipseniz yukarıda bulunan açıklamalara uygun bir seçim yaparak güneş kreminden daha fazla verim alabilirsiniz. Doğru güneş kremi seçimi yapmak cildinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

2. Karma Ciltler için En İyi Güneş Kremi Ürünleri

Birçok marka güneş kremlerini cilt tiplerine uygun olarak üretmektedir. Genellikle kremler; yağlı, kuru ve karma olarak ayrılır. Her bir cilt tipi için üretilen ürünlerde içerik farklılık gösterir. En çok üretilen ve yaygın olarak kullanılan ürün tipi karma ciltler için güneş kremi olarak bilinmektedir. Çoğu markanın karma sadece karma ciltlere özel formülleri bulunmaktadır. Sizler için satın alma sonrası memnuniyet oranı en fazla olan güneş kremlerini tanıtacağız. Karma ciltler için güneş kremi önerisi:

2.1. Hay Derma Güneş Kremi

HD05 - 50 SPF Güneş Kremi (1)
Hay Derma Güneş Kremi, dermatolojik olarak test edilmiştir.

Hay Derma, su bazlı güneş kremi kategorisinde bulunan en çok tercih edilen ürünlerden biridir. 50 faktörlü koruma sağlayan krem aynı zamanda leke oluşumunu da önler. Dört mevsim kullanıma uygundur, cilt ile bütünleşir ve yağlılık hissi vermez. Makyaj altı bazı olarak da kullanılabilir. Önce kreminizi sürüp üzerine istediğiniz makyajı yapabilirsiniz, herhangi bir akma yapmaz. Günlük kullanım için uygundur. 

Dermatolojik olarak test edilmiştir, içinde cilde zarar veren herhangi bir madde bulunmamaktadır. Hay Derma güneş kreminin içeriğinde Jojoba yağı, E vitamini, Skualen, Tamanu ve Zerdeçal bulunmaktadır. UVA+UVB koruması sağlayarak zararlı ışınları engellemektedir. Hem yüz hem de vücut için kullanılabilir. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde sivilce oluşumunu engeller. Güneş kremi karma ciltler için özel olarak üretilmiştir. Bu sebeple vücudunuzdaki nemi dengeler ve cildin aşırı yağlanmasını engeller. Diğer ürünlerin aksine parmak ucu kadar ürün miktarı, tüm yüz için yeterlidir.

2.2. La Roche Karma Ciltler İçin Güneş Kremi

La Roche karma ciltler için güneş kremi, yüksek koruma sağlayarak cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Cilt tarafından emilimi kolaydır. Ciltte parlama yapmaz. Beyaz bir iz bırakmadığı için cilde hızlıca uyum sağlar. İçerisinde termal su bulunur. Hipoalerjenik olduğu için cildi tahriş etmez. Yüz ve boyun için kullanılması önerilir.

2.3. Bioderma Karma Ciltler İçin Güneş Kremi

Bioderma karma ciltler için güneş kremi,  mineral filtreli bir içeriğe sahiptir. Renkli olduğu için aynı zamanda kapatıcı özelliği de barındırır.  Emici pudra yapısı bulunduğu için parlama yapmaz. Nemlendirici etkisi vardır, cildin kurumasını engeller. 

2.4. Avene Karma Ciltler İçin Güneş Kremi

4. Avene Karma Ciltler İçin Güneş Kremi
Avene güneş kremi, karma ciltler için uygun bir güneş kremidir.

Avene karma ciltler için güneş kremi, şeffaf yapısıyla cilde kolaylıkla uyum sağlar. Kurutma önleyici bakım sağlar ve suya dayanıklıdır. Duş aldığınızda veya denize girdiğinizde cildinizden arınmaz ve ürünü tazelemenize ihtiyaç kalmaz. Terlemeye dayanıklı yapısı ile spor yaparken bile güvende olmanızı sağlar. Yapısı akışkandır bu sebeple kolaylıkla sürülür. İçerisinde termal su bulunduğu için ferahlamanıza yardımcı olur.

2.5. Solante Karma Ciltler İçin Güneş Kremi

Solante karma ciltler için güneş kremi, özellikle lekeli ciltler için üretilmiştir. İçerisinde antioksidan bulunur. Bitkisel içeriği ile cildi beslemeyi hedefler. Cilt tonu eşitsizliğine iyi gelir. Homojen bir cilt görünümü elde etmenizi sağlar. İçerisinde parfüm bulunmaz. Hayvanlar üzerinde test edilmediği için rahatlıkla kullanılabilir. 

3. Sorulan Sorular

Karma ciltlerin güneş kremi ne çok yağı ne de kuru olmalıdır. Ciltte aşırı yağlanmayı ve kurumayı önleyen yapıya sahip olmalıdır.

UVA ,UVB ve SPF korumaları olmalıdır. SPF en az 30 olarak kullanılmalıdır. 30’dan daha az olan koruma önerilmemektedir.

Güneşe çıkmadan 30 dk önce güneş görecek yerlere uygulanması önerilir. Günlük olarak kullanılması gerekmektedir ve belirli durumlarda gün içerisinde kremin tazelenmesi önerilir. 

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir