Genel

Bebeklerde Uyuz Belirtileri, Uyuz Nasıl Geçer?

Bebeklerde Uyuz Belirtileri, Bebeklerde Uyuz Nasıl Geçer?
 Uyuz, canımızdan bir parça olan ve bu hayattaki en değerlimiz olan bebeklerimiz ile aynı cümlede yer almaması gereken 2 kelime olsa da, ne yazık ki onları bir arada görmek mümkündür. Sizler için hazırlamış olduğum blog yazımda, bebeklerde uyuz belirtileri, konusunda ayrıntılı bir araştırma yaptım. Uyuz, aslında diğer blog yazımda da bahsettiğim gibi akarların sebep olduğu, oldukça bulaşıcı olan ve aynı zamanda şiddetli kaşıntıya neden olan bir deri enfeksiyonudur. Her yaştan insanı etkilese de, özellikle bebek ve çocuk bakım ortamlarında (Kreş, okul gibi) ve toplu eğlence alanlarında (lunapark, oyun alanları gibi) yerlerde bulaşması yaygındır. İşte bu noktada bebeklerde uyuz belirtileri, bebeklerde uyuz nasıl geçer hakkında bilmeniz gerekenler yazımızın devamında..

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
Uyuz, Latince’ de “kazmak” anlamına gelen bir kelimedir. Uyuz, derinin altına yuva yapan ve gözle görülemeyecek kadar küçük akarların vücudumuza karşı olan istilasından kaynaklanan tahriştir. İnişli çıkışlı döküntüler aslında akarların, bebeklerin ve bizlerin deri altına bıraktığı yumurtalara ve bu durumda bebeklerin ve bizim vücudumuzda oluşturduğu alerjik bir reaksiyondur. Yaşanan bu süreç sonucunda kaşıntılar meydana gelmektedir.

 Bebeğiniz ya da çocuğunuz uyuz olan biriyle, ten tene temas yoluyla uyuza yakalanabilir ve bu süreçte onu aşırı derecede bulaşıcı hale getirir. Bebeğin bulunduğu toplulukta uyuzun görülmesi oldukça yaygındır. Uyuz akarları, bebeğinizin derisinin üst tabakasından altına girerek yumurtalarını bırakır ve bu akarlar gözle görülemeyecek kadar küçük 8 bacaklı parazitlerdir. Daha fazla yumurta bırakmaları, daha fazla akarlara neden olur ve bunun sonucunda kaşıntılar meydana gelir. Uyuz bulaşan bir bebekte, tek bir seferde ortalama 10 ila 15 akar bulunmaktadır. Bu akarlar dünyadaki tüm insanları etkileyebilir. Bebeğinize bulaşma riskini arttıran birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri siz değerli ebeveynlerimiz için şu şekilde açıklamam mümkündür;

  • Aşırı kalabalık ortamda yaşamak (örneğin; çok çocuklu bir aile veya ve bebeğin anne hariç bir başka kişiyle aynı yatağı paylaşması. Anne hariç dememin nedeni; annelerin, bebeğin sağlığı için kendilerini daha aktif hijyen kurallarına uyarak temiz tutması.)
  • Bebekte, geçmişten gelen sağlık koşulları; zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak ya da bebekteki gelişim gecikmeleri gibi.
  • Hijyenik açıdan zayıf bir kreşte veya toplulukta yer alması.
  • Herkesin bebeğinizi sevmek istemesi ve bunun sonucunda temas yoluyla bebeğinize bu parazitlerin bulaşması kesinlikle uyuza neden olabilir.
  • Suistimaller ile (Örneğin ebeveyn “Bana sarılmazsan sana çikolata vermem ya da bana sarılmazsan küserim” gibi cümleleri ile, bebekleri ve çocuklarını suistimal ederler. Bu durum sonucunda çocuk kendini mecbur hisseder ve aynı zamanda güven duygusunu kırar. Ebeveyn bu sırada uyuz belirtileri taşıyorsa, ister ister istemez bu tür suistimaller ile bebeğine ve çocuğuna bulaşmasını sağlar. Eminim hiçbir anne ve baba, evladının böyle bir sorunla karşı karşıya gelmesini istemez. İşte bu süreçte çok dikkatli olunmalıdır ve uyuz olup olmadığından emin olmadıkça temastan kaçınılmalıdır.

2. Bebeklerde Uyuz Belirtileri

Bebeklerde Uyuz Belirtileri, Bebeklerde Uyuz Nasıl Geçer?
Bebeklerde Uyuz Belirtileri, Bebeklerde Uyuz Nasıl Geçer?

 2 yaşın altındaki bebeklerde ve küçük çocuklarda uyuz belirtilerini sizler için şu şekilde sıralamam mümkündür;

  • Bebeklerde uyuz baş, avuç içi, boyun ve ayak tabanlarında kaşıntılar ve kırmızımsı ya da ten rengi şeklinde şişkinliklerin oluşmasına eğilimlidir.
  • Aynı zamanda daha küçük bebeklerde uyuz genellikle, parmak aralarında, bileklerde, kemeraltı bölgelerinde, ellerde ve bileklerde, uyluk ya da göbek deliğinde, göğüs çevresinde, kasık bölgesinde ve koltuk altlarında görülebilmektedir.  Eğer bebeğiniz bu tür belirtileri taşıyorsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın erken önlem almak, en az hasarla hayata devam etmenizi sağlar ve söz konusu bebeklerimiz olunca bu konuda biraz daha hassas davranmalıyız.

3. Bebeklerde Uyuz Başlangıcı

 Bebeklerde oluşan uyuzun elbette ki etkili çözüm yöntemleri vardır. Bu yöntemleri sizin ve bebeğinizin sağlığı için şu şekilde açıklamam mümkündür;

  • Topikal kremler ile bebeğinizin vücudunun her santimine masaj yaparak uygulayın. Eğer kızarıklıklar kafa ve yüz bölgesinde de mevcutsa, bebeğin gözlerine temas etmeyecek şekilde yüzüne de losyon uygulayabilirsiniz. Vücudun görünmeyen kısımlarına dahi uygulanmalıdır. Özellikle bebeğinizin parmakları ve parmak aralarına, kolların alt kısımlarına, göbeğinin olduğu bölgeye ve cinsel organına uygulamayı unutmamalısınız.
  • Kremin veya losyonun yeterince bebeğinizin cildinde kalması için talimatları izleyin. Losyon 8 veya daha fazla saat ciltte kaldıktan sonra bebeğinizin vücudunu saf sabun ile yıkayın. Geceleri bebeğinizi uyutmadan önce losyon uygulamak ve sabah ilk iş olarak yıkamak en alternatif yoldur. Bebeğiniz uyurken ellerini ve parmaklarını emmeye meyilli ise ellerine eldiven veya çorapla kapatabilirsin.

 ! Bebeklerde uyuz 2 ile 6 hafta sürebilir. 6 haftalık tedaviden sonra herhangi bir yara fark ederseniz ve bebeğiniz kaşıntılarına devam ederse losyon ve kullandığınız diğer sağlık ürününün işe yaramadığının işaretidir. Bu inatçı ve şiddetli uyuz vakaları genellikle doktorunuzun vereceği oral reçeteli bir ilaç gerektirmektedir. 

Dikkat !
Bebeklerde ve yetişkinlerde uyuz genellikle egzama, saçkıran, çiçek ve sedef hastalığı gibi diğer cilt döküntüleri ile karıştırılmaktadır. Lakin uyuz ve bu rahatsızlıklar arasındaki en büyük fark uyuz akarları deri altında yumurtalarını bırakarak tahrişe neden olurken diğer hastalıklar deri üstünde meydana gelmektedir.

4. Bebeklerde Uyuz Görselleri

Bebeğinizi uyuzdan korumak için, ev halkının bir üyesi bile uyuz belirtisi taşıyorsa bebeğiniz hiçbir şekilde uyuz olan bireyle temas halinde olmamalıdır ve uyuz olan birey kendini karantinaya almalıdır. Olası bir komplikasyon sonucu bebeğiniz uyuz belirtileri taşıyorsa hemen bir sağlık uzmanı ile görüşmeli ve gerekli tedavilere başlanmalıdır. Ebeveynlerin en çok merak ettiği sorulara arasında yer alan bebeklerde uyuz kendinden kendiliğinden geçer mi? sorusunun cevabı kesinlikle bebeklerde uyuz kendiğinden geçmez.  Eğer bebeğiniz bu belirtileri taşıyorsa kesinlikle, biraz önce anlattığım gibi gerekli şartlar yerine getirilmelidir ve bu süreçte bebeğinizin ve çocuğunuzun gözünü korkutmadan, sürecin çok doğal ve normal olduğunu anlatarak ona zaman ayırmasıdır. Ebeveynin sağlayacağı bu psikolojik destek gelişim aşamasına etkili bir fayda sağlayacaktır. Bir ebeveynin çocuklarına verebileceği en iyi miras her gün ona ayırdığı zamandır 😊
 Değerli okurlarım sizlerle birlikte bir blog yazımızın daha sonuna geldik. Bebekler dünya üzerindeki masum ve narin güzelliklerdir ve her ebeveyn bu eşsiz masumiyeti korumak için hayatlarının  sonuna dek mücadele eder. Onların sağlığı ve mutluluğu aslında bizim kalbimizdeki huzurdur ve hayatlarına sağlıklı devam etmeleri için sizler için hazırlamış olduğum araştırmamı lütfen dikkate alın. Sağlıklı ve güzel bir gelecek onların hakkıdır. Daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve bebeğiniz belirti ve septomları taşıyorsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Diğer blog yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın, sağlıklı kalın.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir