Genel

Uyuz Kendiliğinden Geçer mi?

Uyuz Kendiliğinden Geçer mi

 Uyuzu, her ne kadar kötü hijyen koşulları ile ilişkilendirsekte aslında uyuz, herhangi bir sosyal sınıfla bağlantılı ya da sadece yetersiz hijyen sonucu oluşabilecek bir hastalık değildir. İnsanların yaşı, cinsi ve ırkı ne olursa olsun herkes bu parazitlerin neden olduğu cilt hastalığına yakalanabilir. Özellikle uyuz, kalabalık ortamlarda kolaylıkla bulaşsa da birkaç hafta içerisinde sabırlı ve disiplinli olduğumuzda tedavi edilebilir. “Peki uyuz kendiliğinden geçer mi?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte cevabı.. 

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
 Çeşitli kaynaklarda belirtildiği gibi uyuz, dünya çapında yılda 300 milyondan daha fazla insanda görülebilen yaygın bir hastalıktır. Bununla birlikte vücudu uyuz işgali altına alınan insanlarda, uyuzun kendiliğinden geçmesi imkansızdır. Bedeninde uyuz belirtilerini gören herkes ilk olarak sağlık uzmanlarından destek almalıdır. Daha sonra gerekli losyon ve ilaçları kullanmaya başlamalıdır. Eğer sizde de uyuz belirtileri ve septomları taşıyorsanız hemen daha fazla zaman kaybetmeden hemen tıklayın ve uzmanlarımızdan destek alın.

 Uyuz kendiliğinden geçer mi? ve uyuz ne kadar sürede geçer?, bu parazite yakalananlar tarafından en çok merak edilen sorular arasındadır. Uyuza karşı kesin sonuç elde etmek için öncelikle, tedavi süreci asla aksatılmamalı ve hijyen kurallarına harfi harfine uyulmalıdır. Uyuz belirtileri gösteren ve uyuz tanısı konulan kişiyle aynı yaşam ortamını paylaşan herkes kendini eşzamanlı tedavi ve karantina altına almalıdır. Karantina sürecinde parazitleri öldüren ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar uyuz kremi ve uyuz losyonları olabilir. Bu süreçte antiparaziter, ilaçların kullanımının yanı sıra hijyen önlemleri de dikkate almalıdır. Uyuz olan kişi, losyonu vücuduna uygulamadan önce mutlaka duş almalıdır, daha sonra temiz ve kuru olan tüm vücuduna losyonu uygulanmalıdır. Losyonun vücutta kalması en az 8 saat olmalıdır. Bütün bunlar dikkatte alınarak ve sabırlı olunarak bu süreç devam etmelidir.

2. Uyuzun Kendiliğinden Geçtiğini Nasıl Anlarız?

Uyuz Kendiliğinden Geçer mi
Uyuz Kendiliğinden Geçer mi?
 Bir önceki maddemiz de bahsettiğim gibi disiplinli ve sabırlı uygulanan uygulamalara devam edildiğinde uyuz parazitleri ölür ve 2 ila 6 hafta sonra kızarıklıklar vücuttan geçmeye başlar.  Bunun sonucunda uyuzun geçtiğini anlamamız mümkün olur.  Önemli olan bu süreçte sabırlı olmamız ve cildimiz her ne kadar şiddetle kaşınsa da, irademizi kontrol altına alarak kaşınmamaya çalışmaktır. Aynı zamanda bu süreçte yapacağımız temizlik ile iyileşme sürecini daha fazla hızlandırmamız mümkündür. Duş alırken saf sabun kullanmak ve bu süreçte evimizi dezenfekte ederken sirkeli su karışımı kullanmak etkili bir yöntem olacaktır. Cildimizde kaşınmalar sonrası oluşan yaralara karşı kullanabileceğiniz kremler ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz ve eski sağlığınıza daha hızlı şekilde ulaşmaya  ulaşabilirsiniz.

3. Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

 Uyuz, vücudumuzda bittikten sonra kaşıntılarını devam etmesi oldukça normal olan bir süreçtir. Çünkü uyuzda akarların neden olduğu kalıntılar, cildimizde alerjik etkisini bir süreliğine devam ettirilmektedir. Uyuz böcekleri ve yumurtaları vücutta bitse dahi, kaşıntılar hemen kesilmez. Derideki alerjik süreç bir süre devam eder ve bu süre ortalama 2 ile 6 hafta arasında devam edebilir. Yani uyuz sürecinde kullanılan losyonlar bittiği zaman kaşıntıların devam etmesi sizi asla endişelendirmemelidir. Çünkü bu çok doğal bir süreçtir. 

 ! Fakat en fazla 6 haftadan sonra kaşıntılarınız devam ediyorsa tekrar gerekli uzmanlarla görüşmenizde fayda var. Losyonları ve gerekli tıbbi yardımcı ilaçları kullandıktan sonra ve 6. hafta bitmesine rağmen kaşıntılar devam ediyorsa uyuz parazitleri hala deri altımızda varlığını sürdürüyor demektir. 

4. Uyuz Hastalığı Kendiliğinden Geçer mi?

 Uyuz belirtisi gösterdiğinizde hiçbir şekilde tedavi yöntemlerine başvurmadan kendiliğinden geçer gibi düşünceler asla düşünülmemelidir. Ya da “hijyen kurallarına daha fazla dikkat edeyim, duş sırasında saf sabun kullanayım, temizlik yaparken beyaz sirke gibi yardımcı doğal yöntemleri kullanayım..” gibi düşünceler doğru gibi gelse de aslında yanlıştır.  Çünkü bu yöntemler, uyuz için gerekli ilaçların yanında kullanılacak yardımcı elemanlardır. Bu yöntemler yalnızca ilaçların yanında iyileşmeniz için daha etkili olanak sağlayacak faydalı seçenekler arasındadır. Kısacası hiçbir şekilde uyuz kendiliğinden geçmez ve mutlaka uzman bir görüş ile tıbbi destek almalısınız.   Sevgili okurlarım yeniden sizlerle birlikte bir blog yazımızın daha sonuna geldik. Uyuz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve bizimle anında iletişime geçebilirsiniz. Diğer blog yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın, sağlıklı kalın. 😊
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir