Genel

Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?

Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?
 Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız? sorusuna cevap vermeden önce gelin hep birlikte uyuzun ne olduğu ile ilgili temel bilgileri inceleyelim. Uyuz; insan vücudunda gözle görülemeyecek kadar küçük parazitlerdir ve yalnızca mikroskopla görülebilen uyuz akarları, insan vücudunun deri altına yerleşerek tüneller açar ve bu tünellerde üreyerek yumurtalarını bırakır. Bu sürecin devam etmesi ile vücut uyuz akarlarının istilasına uğrar ve vücutta anormal bulgular ortaya çıkar. Şimdi gelin hep birlikte yazımızın devamına geçelim.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
Uyuz akarları, eşyalar üzerinde 2 ila 4 gün boyunca yaşayabilmektedir. Uyuz losyonu uyguladıktan sonra ve 8 ila 12 saat geçtikten sonra yapacağınız banyo sonrasında kıyafetlerinizi 1 hafta sürecek şekilde hava almayan bir poşette bekletilmeniz, uyuz akarlarının yok olmasına olanak sağlayacaktır. Eğer sizde uyuz semptomları taşıyorsanız anında uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey tıklamak 😊
 Uyuz dünya çapında herkese bulaşabilecek bir parazittir ve dünya üzerinde bulunan tüm ırkları ve sosyal sınıfları ayırt etmeksizin etkileyebilir. Özellikle uyuz, vücut ve cilt temasının en sık olduğu kalabalık ve toplu koşullarda hızla yayılabilir ve aynı zamanda genellikle uyuz olan kişi ile doğrudan, uzun süreli ve cilt cilde temas yolu ile bulaşır. Temas genellikle uzun süreçlerle vücudu istila eder. Yani aslında anlatmak istediğim; tokalaşma ya da selamlaşma gibi durumlarda değil, çiftler arasında cinsel yolla bulaşması daha yaygındır. Bazen de uyuz, hasta kişi tarafından kullanılan giysi, yatak takımı gibi eşyaları paylaştığı için dolaylı olarak yayılabilir. Fakat, bu tür dolaylı yayılmalar hasta olan kişinin uyuz kabuğuna sahip olduğu için daha kolay gerçekleşir. Eğer uyuz belirtilerinin fark edip gerekli uzmanlar ile irtibata geçtikten sonra ve uzmanın vermiş olduğu losyon düzenli şekilde kullanırsa uyuz daha hızlı geçecektir. Uyuz bittikten sonra kaşınmaların devam etmesi normaldir.  

2. Uyuz Hastalığının Geçtiğini Nasıl Anlarız?

Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?
Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?

 Uyuz tedavisinde kullanılan ürünler, ortalama 7 ila 10 gün içerisinde ciddi şekilde tedavinin olumlu ilerlediğine dair belirtiler gösterir. Peki uyuz hastalığının geçtiğini nasıl anlarız, en ciddi belirtiler neler?

  • Uyuzun en belirgin ve ciddi semptomlarından olan kaşıntı problemi gün geçtikçe azalır ve ortadan kaybolur uyuzun vücuttan atıldığına dair en ciddi belirti budur.
  • Bir diğer belirti ise uyuz yaralarının gün geçtikçe sönmesi ve azalmasıdır, geceleri uyku problemlerinin ortadan kalkması, günlük yaşantının yavaş yavaş normale döndüğünü gösteren ciddi belirtiler bu şekildedir.

3. Uyuz Tedavisinden Sonra Geçtiğini Nasıl Anlarız?

 Doktorunuzun vermiş olduğu uyuz losyonları düzenli kullandıktan sonra vücudumuzdaki kızarıklıkların geçmesi ile birlikte uyuzun geçtiğini anlamanız mümkün olmaktadır.  Aynı zamanda  kızarıklıkların bitmesinden sonra kaşıntıların  1 ila 2 hafta devam etmesi  sonrası kaşıntılar tamamen bitiyorsa uyuzun cildinizden tamamen çıktığına dair ciddi bir kanıttır. Uyuz hastalığının çeşitli kuluçka dönemleri olmaktadır bu nedenle tedaviler bazen olumlu seyrediyor gibi görünse de aslında o tedaviler geçici sonuç sağlamaktadır. Tam olarak bu nedenle doğru tedavi yoluna doğru losyona odaklanmanız gerekmekte ve bu probleme erken çözüm bulmalısınız.  Uyuzun geçtiğini nasıl anlarız başlıklı yazımızın sonuna geldik, sizlerin de okuduğu üzere uyuzun geçtiğini anlamak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak için uzman ekibimize danışabilir veya diğer blog yazılarımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. 
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir