Genel

Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Hyaluronik Asit Nedir
   Hyaluronik asit aslında günümüzde pek çok kremde veya daha pek çok içerikte yer alan önemli bir öğedir. Aynı zamanda vücutta bizzat bulunan bir maddedir bu nedenle vücudun bazı durumlarda eksikliğini hissettiği ve ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Özellikle bağ dokularında ve eklemlerde görünen doğal madde aynı zamanda tüm ciltte de yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda ve özellikle de ilerleyen yaşlarda Hyaluronik asit vücutta azalır ya da takviyeye ihtiyaç duyar. Bunu sağlamak adına tüketilebilecek pek çok besin bulunmaktadır ve bu sayede Hyaluronik asit eksikliğini vücut giderir ve yaşlanmayı büyük oranda önler ya da geciktirir. Hyaluronik asit son yıllarda ilgi duyulan bir madde olmakla birlikte bu nedenden dolayı Hyaluronik asit nedir ne işe yarar sorularının sorulduğunu görmek de mümkündür.    Sizlere daha fazla konu hakkında yardımcı olabilmemiz için Whatsapp hattından bizimle iletişime geçiniz.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
Hyaluronik asidin vücudun farklı bölgeleri için bilinen pek çok faydası bulunuyor. Cilt yıpranmalarına, nem kaybına, reflüye, eklem rahatsızlıklarına, kronik yorgunluklara karşı olumlu etkisi biliniyor.
Hyaluronik Asit Nedir
Hyaluronik Asit Nedir ? Ne İşe Yarar ?
   Vücutta da doğal olarak bulunan bir madde olan Hyaluronik asit özellikle ciltte görülmektedir. Aynı zamanda bağ dokularında ve eklemlerde de yer alır ve bu nedenle vücudunuzun önemli bir parçasıdır. Ancak bazı durumlarda eksikliği hissedilir ve özellikle yaşlılık döneminde bolca vücuda yüklenilmesi gereken bir asittir çünkü yaşlılık sürecinde veya bazı olumsuz durumlarda vücut yeteri kadar Hyaluronik asit üretilmez. Aslında görüldüğü ve bulunduğu yerlerden önemi de anlaşılmaktadır. Bağ dokusu gibi cilt gibi daha esneyen yerlerde yer alır ve bu nedenle esnekliği sağlayan önemli bir faktördür. Aynı zamanda nem bombası olarak da bilinir. Nemi sağlar ve bu sayede hem ciltteki hem bağlardaki hareketliliği arttırır. Hyaluronik asit nedir ne işe yarar soruları sorulurken öncelikle bilimsel tarafını bilmek gerekmektedir. Hyaluronik asit ciltteki esnekliği sağlamak ile birlikte parlaklığını ve kalitesini de nem bombası olması nedeniyle arttırır. Ancak bazı yaşlılık gibi durumlarda ya da olumsuz diğer koşullar nedeni ile yeteri kadar vücut bunun üretimini yapamaz ancak besinler ile dışarıdan bu asidi alabilmek mümkündür. Birçok besinin içerisinde belirli oranlarda bulunmakla birlikte her birinin düzenli tüketimi cildi, bağları ve eklemleri eski haline kavuşturabilir.

2. Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir?

   Hyaluronik asidin birçok faydası vardır bu nedenle dışarıdan da bol bol tüketilmelidir. Özellikle yaşlanma durumunda veya hormonel problemler nedeni ile Hyaluronik asit dengeniz sarsılabilir. Hormonel problemler günümüzde çok küçük yaşlara kadar gelmiştir bu nedenle her yaş grubunda bu asidin eksikliğinin görülmesi mümkündür. Özellikle kadınlar hormonel dengesizliği çok daha fazla yaşamaktadırlar. Bunu ise besin yolu ile düzeltebilmek mümkündür. Aynı şekilde hormonel probleminiz var ise bunları da çözebildiğiniz takdirde Hyaluronik asidin faydasını tekrardan görebilirsiniz.

   Bu faydaların ilki bizzat cildinizde görülmekte ve anlaşılmaktadır. Cildiniz çok daha doğal ve parlak bir görüntüye kavuşacaktır. Bunun sağlanması için ise vücutta Hyaluronik asidin olması gereken dengede bulunması gerekmektedir.

   Aynı zamanda bunları sağlarken cilt elbette daha iyi bir hale gelir ve sivilce ya da akne gibi problemler de kendi kendine çözüme kavuşur. Sonrasında da çıkacak olan sivilce sayısında bir azalma ve bunun oluşumunda bir önlenme görülmektedir. Özellikle kuru ciltlerde eksikliği bulunmaktadır ve kuru ciltler bu asidin eksikliğini giderdiğinde cilt daha nemli ve parlak görünecektir. Zaten Hyaluronik asit nedir ne işe yarar sorusunu kuru ciltlere sahip insanlar sormaktadır.

  Cildi daha elastik yapan asit yaşlanmayı da cilt bazında erteler. Bu sayede yaşınıza göre daha genç bir görünüm kazanabilirsiniz. Aynı zamanda antibakteriyel bir etkisi vardır ve varsa cilt yaraları, sivilce yaraları gibi yaraları önlemekte, kısa sürede geçirmektedir.

3. Kimler Hyaluronik Asit Kullanmalıdır?

   Hyaluronik asit en çok belirli bir yaşı geçen kişiler tarafından kullanılmalıdır. Ancak yaşlanma belirtilerini gördüğünüz anda veya cildinizde bir kırışıklık benzeri durumlar var ise bunu çözebilmek adına sadece o bölgeye Hyaluronik asit kullanabilirsiniz veya bunu içeren besinlerin tüketimini sağlayabilirsiniz.    Tüm bunların dışında iseniz, örneğin genç iseniz de Hyaluronik asit kullanabilirsiniz. Hyaluronik asit nedir ne işe yarar sorusunu aslında her yaş grubu sormaktadır çünkü her yaş grubu bunu kullanarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmak istemektedir. Bunun için öncelikle sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Her besin grubundan parçalar tüketmeli ve Hyaluronik asidi vücudunuzda barındırmalısınız.

4. Hyaluronik Asit Bulunduran Besinler Hangileridir?

   Pek çok besin Hyaluronik asidi içerisinde barındırmaktadır ve tüm bunların tüketimi sağlanmalıdır. Bunların başında hayvansal ürünler yer almaktadır. Özellikle kolajen içeriğe sahip hayvansal besinler önemlidir. Et suyu veya tavuk suyu bu açıdan oldukça faydalıdır.    Soyalı besinler konusunda pek çok insan tereddüt duysa da soyalı besinler veya sütleri az da olsa tüketmek Hyaluronik asit için etkili bir faktördür. Aynı şekilde C vitaminleri de oldukça etkilidir. İçerisinde C vitamini barındıran portakal, mandalina, limon, greyfurt, kivi gibi meyveler yüksek oranda C vitamini içerirler ve pek çok ek faydaları da vardır. Sebze tüketimi de buna eklenebilir ve karnabahar, yeşil fasulye gibi besinleri de tüketebilirsiniz.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir