Genel

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanmanız için 10 Neden

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanmanız için 10 Neden

Hamilelikte çatlak kremi kullanmak, cilt yapısının sağlıklı biçimde kalabilmesi ve bebek büyürken dokuların bu duruma uyum sağlaması için oldukça önemlidir. Cildin iyi bir forma sahip olması noktasında bol su tüketimi, sağlıklı beslenme ve destekleyici kremler kullanmak gerekiyor. Özellikle hassas bir ten yapısına sahip kişilerin ekstra özen göstermesi, kalıcı izleri önlemek için çok gereklidir.

Gebelik döneminde olan herkes için bir sorun haline gelen bu durum ve hamileler için çatlak kremi kullanmanın detayları hakkında bilgileri sizler için araştırdık.  

İçindekiler Tablosu

Dikkat !

Önemli not alanı

Hamilelikte çatlak oluşumlarının nedenleri üzerinde durduğumuz bu içeriğimizde kilo değişimleri, cilt hassasiyeti ve genetik yatkınlık gibi faktörlerden bahsetmemiz gerekiyor. Ancak başka sebepler olduğunu da belirtmeliyiz. Bu sebepler arasında;

  • Uzun süre kortizon tedavisi almak,
  • Sigara içmek,
  • Esnek olmayan bir tene sahip olmak,
  • Gebelik öncesi hareketsiz bir yaşam,
  • Sağlıksız beslenme,
  • Su tüketiminin yeterli olmaması gibi durumlar yer almaktadır.

Belirtilen tüm bu nedenler sadece ciltte çatlak oluşumlarını arttırıcı etkiye sahip değildir. Aynı zamanda bebeğin ve annenin sağlığını olumsuz duruma getirebilecek özelliklerdir. Bu olumsuzluklardan kaçınmak ve en aza indirmek için genel olarak dikkatli davranmak ve doktor desteğine başvurmak gerekir. Alanında uzman kişiler, yapacakları tahlil ve analizler sayesinde neye ihtiyacınız olduğunu belirleyerek bu yönde ilerleme kaydedilmesini sağlayacaklardır.

1.1. Hamilelikte Hormonal Değişiklikler

Hamilelik süreçlerinde anne adayları her ne kadar sağlıklarına özen gösterseler de bazı problemlerle karşılaşabilirler. Bu sorunların başında hormonal değişimlere bağlı olarak meydana gelen çatlaklar yer almaktadır. Hormonların etkileri arasında ciltte kuruma veya döküntüler gözlenebilir. Kuruluk ise çatlakların en sevdiği durumdur diyebiliriz.  Hormonların etkisiyle birlikte vücutta şişme ve sık idrara çıkma durumları meydana gelecektir. Bu durum sıvı kaybının artmasına sebep olacaktır. Kayıp ne kadar fazla olursa cilde etkileri de o denli artacaktır. Bol su içmek, bu süreçte önemli bir katkı sağlarken hamilelikte çatlak kremi kullanılması gerektiğini de hatırlatmalıyız.

1.2. Yağ ve Nem Dengesi Farklılaşıyor

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanmanız için 10 Neden
Çatlak kremi, değişen yağ ve nem dengesini iyileştirir.

Hamilelikte çatlak önleyici kullanmanın önemi, yağ ve nem dengesini düşündüğümüzde daha mühim hale geliyor. Çünkü yağ oranında yaşanan değişimler, sivilce ve akneleri beraberinde getirirken nemin azalması da cildin elastikliğini yitirmesine sebep olmaktadır. Kullanılacak olan yüksek kaliteli Hay Derma çatlak kremi gibi ürünler sayesinde çatlaklığın gözlendiği yerleri iyileştirme şansınız mevcut. Elbette çatlakların derinleşmesini beklemeden hamilelikte çatlak kremi kullanmaya hemen başlamanız gerekiyor.

1.3. Erken Müdahale Gerekiyor

Çatlak oluşumları, fazlaca ilerlediğinde ve derinleştikçe iyileştirilmesi zorlaşmaktadır. Sadece hamilelikte değil, hızlı kilo alıp verme veya spor antrenmanları sebebiyle de oluşan bu çatlakları, erken fark etmek ve hamilelikte çatlak kremi kullanımına başlamak faydanıza olacaktır. 

Cilt renginize göre çatlakları hızlı bir şekilde fark etmeniz mümkün. Açık tenlilerde pembemsi çizgiler, koyu tenlilerde ise daha beyaz ve gümüş rengine yakın belirtileri kolaylıkla görülüyor. Bu çizgiler ortaya çıkmadan da kuruluk hissedildiği anda hamilelikte çatlak kremi uygulamasına başlanmasının uzmanlar tarafından önerildiğini hatırlatmak isteriz.

1.4. Cildin Elastikliğini Arttırmak Önemli

Ten yapısında özellikle gebelik döneminde gözlenen farklılıklar hamilelikte çatlak kremi kullanımına teşvik etse de bazı nemlendirici ürünlerin kullanımı yeterli değildir. Bu nedenle çatlak tedavisi için geliştirilen Hay Derma kremlerini tercih etmek oldukça önem arz eder. Çünkü cildinizin esnek olması ve yeterli nem dengesine kavuşması için son derece faydalıdır. Üstelik içeriğinin doğal bitkisel özlere sahip olması, kimyasal bileşenlerden uzak durmanıza da katkı sağlar.

2. Çoklu Gebeliklerde Kalıcı İzlere Müdahale Etmek Önemli

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanmanız için 10 Neden
Masaj yaparak ve düzenli aralıklarla uygulamak, ürünlerin etkisini arttıracaktır.

Anne adayları, çoklu hamileliklerde çatlaklarla daha fazla karşı karşıya kalmaktadır. İkiz veya üçüz bebekler ise karın yapısının olabildiğince genişlemesine neden olmaktadır. İlk aylardan sonra büyüme hızlandığı için çatlak görülme olasılığı da daha çok artmaktadır. Hamilelikte çatlak kremi çeşitlerini masaj yaparak ve düzenli aralıklarla uygulamak, ürünlerin etkisini arttıracaktır. Bu sayede kusursuz bir cilde sahip olmanız mümkün olacaktır.

2.1. Vitamin Takviyesi Sağlıyorlar

Hamilelikte çatlak kremi kullanmak, bu ürünlerin etkili yapıları sayesinde dikkatleri üzerine çekiyor ve aynı zamanda düzenli olarak tercih edilmesiyle de yeterli faydayı sağlıyor. İçerdikleri vitaminler, cildin beslenmesini ve normalde olduğundan bile daha çok sağlıklı görünmesine katkı sunuyor. Bu noktada içerdikleri B3 vitamini, güneşin zararlı etkilerinin azaltırken cilt tonunu da dengeler. Formülünde yer alan diğer bir vitamin olan B5 ise nemlilikle birlikte yara ve çatlak izlerinin onarılmasında son derece yardımcıdır.

2.2. Kan ve Lenf Dolaşımını Uyarın

Gebelikte çatlak kremi kullanmak kadar uygulama yöntemi de çok önemlidir. Sürülecek bölgelere masaj yaparak yedirmek, kan dolaşımını arttıracaktır. Artan kan dolaşımı hücre yenilenmesini sağlayarak daha sıkı bir görünüm elde edilmesinin önünü açar. Krem içindeki besleyici yağlar da aynı anda nem oranını yükseltir. 

Düzenli masaj, lenf sisteminin doku ve hücrelerde bulunan zararlı maddeleri uzaklaştırma görevine de katkı verir. Ayrıca dokular ve kan arasındaki dengeyi oluşturarak proteinleri ve vitaminlerin etkin şekilde kullanılmasını destekler.

2.3. Kilo Alımı En Büyük Sebep

Çatlak oluşumlarının en büyük sebebi, hızlı kilo değişimleri olarak göze çarpıyor. Genetik veya diğer etkenlerden dolayı zaten hassas durumda olabilen cilt yapısı, ani kilo değişimleriyle doku bütünlüğünü de koruyamaz hale gelebilir. Hamilelikte çatlak kremi sürmek, doku sağlığı için büyük önem taşıyor.

Kilo değişimlerini hamilelik boyunca kontrol etmek, yeterince mümkün değil. Bebeğin gelişimi ve annenin beslenme biçimine bağlı olarak her anne adayında kilo hareketlerinin farklılaşmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle daha önce belirttiğimiz gibi cilt korumasını sağlamak adına hamilelikte çatlak kremi kullanmaya erkenden başlamanın gerekliliği ortaya çıkıyor.

2.4. Doğal Yöntemler Yeterli Olmayabilir

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanmanız için 10 Neden
Herhangi bir tıbbi dayanağı olmayan ürünler cildiniz için daha zararlı olabilir.

Hamilelikte çatlak kremi sürmek, bu ürünlerin dokuları güçlendirici ve nemlendirici etkileri sayesinde ihtiyaç duyulma oranını arttırıyor. Ancak bazı yetersiz bilgiler sebebiyle çatlaklar için uygulanan doğal sayılan yöntemlerle karşılaşıyoruz. Herhangi bir tıbbi dayanağı olmayan ve iyileştirici özelliği bulunmayan ürünleri cilde uygulamak, hassasiyeti yükselterek zararlı sonuçlar doğurabilir.

Yeterliliği kanıtlanmamış gıda, karışım veya benzeri içerikleri tercih etmek, akne veya sivilce oluşumlarıyla birlikte nem kaybına da sebep olacaktır. Bir başkasında tesadüfen işe yaradığı düşünülen ürünleri kullanmamak ve hamilelikte çatlak kremi tercih etmek en uygun yöntemdir.

2.5. Genetik Faktörler ve Hassas Cilt Yapısı

Hamilelikte çatlak kremi kullanımını gerekli kılan bir diğer etmen genetik faktörlerdir. Anne veya kız kardeşinizde de deneyimleyebileceğiniz bu durum, hassas cilt yapısı nedeniyle çatlak oluşumunun tetiklenmesine sebep olmaktadır. Sağlıklı beslenme ve spor tek başına bu genetik hassasiyetin giderilmesi noktasında yeterli değildir. Bazı kişilerde hiç çatlağa rastlanılmazken bazen de aşırı çatlak oluşumuyla karşılaşılabilir. Yaşanan sorunların önüne geçmek için doğru krem seçilmesi gerekir.

3. Hamilelikte Çatlaklar Kalıcı mıdır?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan çatlaklar eğer gerekli önlemler alınmaz ve derinleşirse kalıcı hale gelecektir. Erken tedbir alarak hamilelikte çatlak kremi kullanmak, işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle ilk üç aydan sonra bebeğin büyümesi hızlandığı için karın bölümünde belirgin çizgilerle karşılaşmak mümkündür. Kuruluk ve kaşıntı gibi belirtilerle birlikte ilerleyen bu süreçte hemen hamilelikte çatlak kremi seçenekleri araştırılmalı ve kullanılmaya başlanmalıdır.

4. Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte çatlak oluşumunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenler, sağlıksız beslenme, yetersiz sıvı tüketimi, genetik faktörler, hassas cilt yapısı, çoklu hamilelik, yanlış cilt ürünleri kullanmak şeklinde belirtilebilir.

Hamilelikte çatlak kremi, düzenli aralıklarla ve masaj yaparak uygulanmalıdır. Aynı zamanda yeteri kadar sürülecek krem, kan dolaşımını da arttıracaktır.

Hay Derma çatlak kremi, doğal özlerden oluşan yapısı ve içerdiği besleyici yağ ve vitaminler sayesinde düzenli kullanımda yüksek bir iyileştirici etkiye sahiptir.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir