Genel

Çocuklarda Uyuz Belirtileri

Çocuklarda Uyuz Belirtileri
 Çocuklarda uyuz belirtileri, tıpkı biz yetişkinlerde olduğu gibi hemen hemen aynı belirtileri sergilemektedir. Uyuz, 8 bacaklı akarların ortaya çıkardığı ve dünya üzerinde yaş ayrımı yapmadan herkese kolayca bulaştığı yaygın bir hastalık olarak tanımlanabilir. Uyuz pek çok farklı belirti ile kendini gösterir ve fark edildiğinde hemen kişinin erken zamanda tedavi altına alınması gerekir. Şimdi gelin hep birlikte çocuklarda uyuz belirtilerini daha yakından inceleyelim..

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
Eğer çocuğunuz uyuz belirtileri taşıyorsa onu endişelendirmeden bu sürecin çok doğal olduğunu anlatarak psikolojik destek sağlayın ve hemen bizimle iletişime geçerek erken alınan önlem ile eski sağlığına hızlı şekilde yeniden kavuşmasını sağlayın. Unutmayın onlar bizim aydınlık geleceğimiz ve bu hayatta hep en iyisini hak ediyorlar. Sağlıklı bir gelecek için onların sağlıklı büyümesi yer yüzünün esas amacı olmalıdır.

 Çocuklara özellikle oyun parklarında, okul ve kreşlerde kısacası yaşıtları ile toplu olarak bulunduğu her ortamda uyuzun bulaşması yaygındır. Fakat uyuz endişe edilecek bir durum değildir. Çocuğunuzda uyuz belirti ve semptomları gördüğünüz zaman yapmanız gereken ilk olarak gerekli uzmanlara danışmak ve sonuçtan emin olmaktır. Çocuklarda kulakların arkasında, ayak tabanlarında ve yüzlerinde uyuz bulaştığı zaman kaşıntılar meydana gelebilmektedir.  Tabi ki belirtiler bunlarla bitmemektedir. Çocuklarda uyuz belirtilerini maddeler halinde sizler için şu şekilde açıklamam mümkündür;

 • Sıcak duştan sonra çocuğunuzun vücudundaki kaşıntıların artış göstermesi.
 • Özellikle gece kaşıntıların daha şiddetli olması.
 • Cilt üzerinde görülen içi sıvı dolu lezyonların oluşması.
 • Vücuduna yayılan kızarıklıklar, tahrişler ve sonrasında döküntülerin ortaya çıkması.
 • Vücudunda hızla kirlerin birikmesi ve küçük siyah noktalara benzeyen bulguların oluşması.
 • Parmak aralarında açık gri ve beyaz renge sahip küçük çizgilerin ortaya çıkması gibi bulgular çocuklarda en yaygın görülen uyuz belirtileridir.
Çocuklarda Uyuz Belirtileri
Çocuklarda Uyuz Belirtileri

2. Çocuğumun Uyuz Olduğunu Nasıl Anlarım

 Uyuz, insanlarda her yaş gruplarında görülebilmektedir. Fakat çocuklarda ve daha küçük bebeklerde vücut direnci daha zayıf olduğu için bulaşma riski ve vücudu istila altına alması daha kolay gerçekleşir. Biz yetişkinlerden farklı olarak çocuklarda uyuz, saçlı deri ve hatta yüzünü kaplayarak tüm vücuda yayılabilmektedir. Eğer çocuğunu durduk yere sık sık kaşınıyorsa ve vücudunda kızarıklıklar çıkıyorsa uyuz belirtileri gösteriyordur. Lakin bu durum sizi asla endişelendirmesin. Yapmanız gereken ilk şey en yakın sağlık kurumuna giderek uzman doktor tarafından yardım almak ve gerekli losyonları, kremleri kullanmaya başlamaktır.

3. Çocuklarda Uyuz Tedavisi

Uyuz, insanlarda her yaş gruplarında görülebilmektedir. Fakat çocuklarda ve daha küçük bebeklerde vücut direnci da Tıpkı biz yetişkinlerde olduğu gibi uyuz dünya çapında kimseyi ayrıt etmeksizin bulaşan ve yayılan inatçı bir parazittir. Bu bulaşıcı hastalığın tedavisine başlamadan önce, uyuzun tanı aşamasında uzman doktor ilk olarak fiziksel muayene yapmaktadır. Muayene sonrasında uyuz semptomları görüldüğü takdirde doktorunuzun verdiği ilaçlar ile tedavi süreci başlamaktadır. Lakin çocuk uyuz olduysa ailede olan diğer bireylerde gereken kontrollerden geçmelidir. Çünkü uyuzun bulaşma riski yüksek olduğu için diğer aile bireylerinin de uyuz olma riski fazladır. Uyuzda, genel olarak losyonlar ve kremler ile tedavi gerçekleşir. Losyonlar ve kremler kaşıntıların daha fazla görüldüğü zamanlarda özellikle geceleri artan kaşıntılarda boyun kısmından aşağıya doğru masaj yaparak uygulanmalıdır. 8 ile 12 saat geçtikten sonra duş alınmalı ve düzenli olarak temiz vücutta bu süreç devam ettirilmelidir. Çocuklarda uyuzdan kurtulma sürecinin daha hızlı ilerlemesi ve önlenmesi için;

 • Çocuk karantina altına alınmalı,
 • Ortak kullanılan eşyalar ayrılmalı,
 • Kişisel eşyalar düzenli olarak temizlenmeli,
 • Özellikle beyazları kaynatmaya atılmalı,
 • Havlular en az 40 derecede yıkanmalı ve ütü ile tüm eşyalar ütülenmeli,
 • Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalı,
 • Yıkanacak olan eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama 3 gün saklanmalıdır.
 • Ayrıca evin zemini ve mobilyaları ayrıntılı şekilde temizlenmelidir.

4. Çocuklarda Uyuz Görselleri

 Çocuklar yeryüzünün bize birer armağanıdır ve hiçbirimiz onların sağlıksız şartlar altında hayatlarını devam ettirmesini istemeyiz. Uyuz kulağımıza, diğer hastalıklara göre daha hafif gibi gelse de maalesef durum tam tersidir. Önlemi alınmayan uyuz, ilerde bütün vücudu istila altına alarak ciddi cilt ve doku problemlerine neden olabilmektedir.
 Sevgili ebeveynlerim çocuklar dünyadaki en büyük servetimizdir. Aklınızda oluşan sorulara gerekli tüm cevapları verebildiğimi umuyorum. Sizlerle birlikte bir blog yazımızın daha sonuna geldik. Daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve uzmanlarımızla bu süreç hakkında merak ettiğiniz sorular için anında iletişime geçebilirsiniz. Diğer blog yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın, sağlıklı kalın. 😊
Dikkat !
Losyonlar ve ilaçlar uzman doktorun önerdiği biçimde kullanılmalıdır ve unutulmamalıdır ki, tedavi erken zamanda başladığında daha etkili olacaktır. Sadece uyuz değil tüm hastalıklarda erken tanı ve teşhis yapıldığı takdirde süreç daha kolay tedavi edilmektedir. Unutmayın, erken alınan önlem pişmanlığa yer bırakmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir