Genel

Uyuzdan Nasıl Kurtulurum?

Uyuzdan Nasıl Kurtulurum
Uyuzdan nasıl kurtulurum? Uyuz olduğumuz dönemlerde arama motorlarında ve diğer yollar ile araştırma yaptığımız ilk konu arasındadır. Uyuz olduğumuzu anladığımız andan itibaren kapıldığımız endişe ile ilk bu illetten bir an önce kurtulma yollarını ararız. Eğer sizde bir an önce uyuzdan nasıl kurtulurum diyorsanız doğru yere geldiniz. İşte uyuzdan kurtulmanın yolları..

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
İnsanlarda uyuz akarları 1 ila 2 ay kadar yaşayabilir. Uyuz akarları genellikle, insan vücudunda 48 ile 72 saatten fazla hayatta kalmaz ve uyuz parazitleri 10 dakika boyunca 50 derece sıcaklığa maruz kalırsa yok olur. Bu yüzden uyuz tedavisi gördüğünüz süreçte kıyafetlerinizi kaynatmaya atmak ve ütüleyerek giymek oldukça fazla etkiye sahiptir.
 Eğer daha önce uyuz geçirmediyseniz, uyuz semptomlarının gelişmesi 4 ila 8 hafta sürebilmektedir. Uyuz geçirmiş bir kişide ise, uyuz olma belirtileri genellikle maruz kaldıktan sonra 1 ila 4 gün içerisinde yeniden ortaya çıkmaktadır. Uyuzdan kurtulmanın en etkili yöntemi elbette ki uyuz tedavisidir. Uzmanların uyuz tedavisi için, hastaya verecek olduğu krem ve losyonların düzenli kullanılması ile uyuzdan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Tedavi sürecinde önemli olan losyonun talimatlara uygun şekilde kullanılmasıdır. Biz yetişkinlerde ve çocuklarda uyuz losyonu, boyundan başlayarak ayak parmaklarına kadar tüm vücut bölgelerine uygulanmalıdır. Bebeklerde ve daha küçük çocuklarda tedavi uygulanırken krem veya losyon kafa ve boyun bölgesine de uygulanır. Losyon yıkanmadan önce 8 ile 12 saat vücutta kalmalıdır. 
Uyuzdan Nasıl Kurtulurum
Uyuzdan Nasıl Kurtulurum?

2. Uyuzdan Tamamen Nasıl Kurtulurum?

 Biraz önce uyuzdan kurtulmanın yollarında bahsettiğim gibi, uzmanların vermiş olduğu losyonun talimatlara uygun ve düzenli şekilde kullanıldığı takdirde uyuzdan tamamen kurtulmanız mümkün olur. Ayrıca losyon 8 ile 12 saat vücutta kaldıktan sonra saf sabun ile banyo yapılmalı ve tedavi sonrasında mutlaka temiz giysiler giymelidir. Bütün bunlara ek olarak hane halkı üyeleri fazla yakın temasta özellikle uyuzun musallat olduğu kişiyle uzun süreli mesafede kalmalıdır. Cilt teması olan kişiler (özellikle eşler) için uyuz tedavisi mutlaka önerilir. Bu süreç bittikten sonra yeniden bulaşmayı önlemek için tüm kişiler aynı süreçte tedavi altına alınmalıdır. Tedavi bittikten 2 ila 4 hafta sonra, eğer vücutta kaşıntılar devam ederse ya da vücutta yeni oyuklar ve döküntüler ortaya çıkmaya devam ederse gerekli uzmanlarla tekrar görüşülmeli ve tedavi süreci yeniden başlatılmalıdır. 

3. En Çabuk Uyuzdan Nasıl Kurtulurum?

 Doktorunuzun vereceği losyon ve kremlerin uygulanmasının yanında, en çabuk uyuzdan kurtulma yöntemlerini sizlere için şu şekilde açıklayabilirim;

  • Losyon vücutta 8 ile 12 saat kaldıktan sonra saf sabun ile banyo yapılmalıdır ve banyo yaparken lif kese kullanımına özen gösterilmelidir.
  • Karantinaya ayrıldığınızda bulunduğunuz ortamın hijyenine ve temizliğine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Özellikle de losyon vücutta kaldıktan sonra yapacağınız banyo sonrasında, mutlaka temiz ve ütülü kıyafetler giyilmelidir.
  • Ayrıca üzerinizden çıkardığınız kıyafetleri kaynatmaya atılmalı ve kurulduktan sonra yeniden ütülenmelidir.
  • Bunların dışında evinizde ya da bulunduğunuz ortamda temizlik yaparken ince ayrıntılı olacak şekilde sirkeli su karışımını kullanabilirsiniz. 

 ! Sirkeli su ayrıca size enerji verecektir.

 Bütün bu maddelere uyduğunuz taktirde ve doktorunuzun verecek olduğu losyonu, düzenli olarak kullandığınızda uyuz parazitlerinden hızlıca kurtulmanız mümkün olacaktır.

 Sizlerle birlikte bir blog yazımızın daha sonuna geldik. Sizlere sunmuş olduğum bu blog yazımdaki ana düşünce, inatçı uyuz parazitlerinden en hızlı ve etkili şekilde kurtulmanın yolu kesinlikle uzmanların uyuz tedavisi için vereceği losyon, krem ve ilaçları, talimatlara uygun şekilde düzenli kullanmaktır. Uyuz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve bizimle anında iletişime geçebilirsiniz. Hoşça kalın, sağlıklı kalın😊

Dikkat !
Uyuzu tedavi etmek için hiçbir şekilde tarımsal veya veterinerlik kullanıma yönelik uyuz ilaçları kullanılmamalıdır. Kullanım sonucunda hayatınıza son verecek ihtimaller ve ağır cilt hasarları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Unutmayın, yanlış tedavi hayati tehlike ile sonlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir