Genel

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Güzelleşir mi?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Güzelleşir mi?

Sigara kullanımı, cilt dokularında yer alan kolajen üretimini zayıflatır. Dolayısıyla cildin kendini yenilemesine engel olacak zararları söz konusudur. Genellikle sigarayı bıraktıktan sonra cilt daha parlak ve canlı gözükmeye başlar. Kan akışı normale döner ve hücrelere gerekli oksijen gitmesi ile birlikte daha sağlıklı bir bakım sürecine girilir. 

Sigarayı bıraktıktan sonra cildiniz için düzenli olarak uygulayacağınız bakım ürünleri ile süreci hızlandırmanın bir diğer yolu, derinlemesine temizlik yapmaktır. Cilt tipinize uygun  bir peeling ürünü ile haftada bir kez detaylı temizlik yapmak yararlı olacaktır. Ayrıca günlük bakımı ihmal etmemek de oldukça önemli. 

Günlük temizleyici bir ürün kullanmak, düzenli tonik kullanmak, cilt tipinize uygun nemlendirici tercih etmek önemlidir. Bakım serumları, sigaranın verdiği zararı azaltacak etkiye sahip ürünler arasındadır. İçeriğimizin devamında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !

Önemli not alanı

Sigara, ciltte hücresel hasara neden olur. Cildin nem dengesini bozar. Kolajen miktarının azalması ile tahribat başlar. Dumanında yer alan kimyasallar ise kanserojen madde barındırır. Tüm bunların neden olduğu sorunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Erken yaşlanma
 2. Yaraların geç iyileşmesi
 3. Kırışıklıkların erken oluşması
 4. Renk eşitsizlikleri
 5. Yüzün solgun gözükmesi
 6. Leke oluşumu
 7. Cilt kuruluğu
 8. Cilt elastikiyetinin azalması
 9. Doğal nem oranının azalması
 10. Sedef hastalığına yakalanma
 11. riskini artırması
 12. Deri kanseri

Uzun süreli kullanımlarda tüm dokularda hücresel hasar meydana geldiği için cilt sürekli nemsiz kalır. Nemsiz kalan cilt daima solgun ve yıpranmış görünür. Bıraktıktan sonraki süreçte ise doğru ürünleri kullanmak, son derece iyi görünen bir cilde sahip olmak için yeterlidir.

2. Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltteki Değişiklikler

“Sigarayı bıraktım cildim güzelleşti” ifadesi, sıklıkla duyulan cümleler arasında. Peki, gerçekten gözle görülür bir fark ortaya çıkıyor mu? Gelin, sigarayı bıraktıktan sonra ciltteki değişiklikleri daha yakından inceleyelim. 

Sigarayı bıraktıktan sonra yüzdeki değişiklikler öncelikli olarak kırışıkların azalması ile kendini gösterir. Ciltteki kolajen miktarı tekrar kendine geleceği için kırışıklık görünümü azalmaya başlar. Cildin bir diğer önemli maddesi ise elastindir. Sigarayı bıraktığınızda elastin ve kolajen miktarlarında artış gözleneceğinden kırışıklık görünümü azalmaya başlar.
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Güzelleşir Mi?
Sigarayı bırakmak, ciltteki kırışık oluşumunun azalmasını sağlar.
Sigarayı bıraktıktan sonra yüzdeki değişiklikler öncelikli olarak kırışıkların azalması ile kendini gösterir. Ciltteki kolajen miktarı tekrar kendine geleceği için kırışıklık görünümü azalmaya başlar. Cildin bir diğer önemli maddesi ise elastindir. Sigarayı bıraktığınızda elastin ve kolajen miktarlarında artış gözleneceğinden kırışıklık görünümü azalmaya başlar.
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Güzelleşir Mi?
Sigarayı bıraktıktan sonra kısa süre içinde cilt rengi dengelenir.
Sigarayı bıraktıktan 10 gün sonra cilt esnekliğini kazanmaya başlar.  Çünkü zararlı etkiler fazlasıyla bünyeden gitmeye başlamıştır. Kan akışı olağan haline gelmiştir. Cilde ihtiyacı olan nem dengesi gelmeye başlamıştır. Sigarayı bıraktıktan sonra cildinizde en büyük etki renk eşitliğinde görülür. Sarımsı ve grimsi görünüm yerini canlı, parlak bir renge bırakır.  

Cildiniz doğal akışında elbette kendine gelecektir fakat dışardan da önemli bir desteğe ihtiyaç duyacağınız kesin. Leke kremleri ile sigara tahribatının yol açtığı lekeleri azaltabilirsiniz. Cilde doğal rengini veren etken madde, melanosit hücresidir. Cilt yüzeyinde melanosit hücrenin düzensiz ya da fazla üretimine bağlı olarak lekelenmeler oluşur. 

Leke kremi cilt dokusunun iyileşmesinde, melanosit düzensizliğinin ve fazla üretiminin önlenmesinde etkilidir.  Lekelenmelerin iyileşmesinde gündüzleri güneş koruyucu kullanmayı da ihmal etmemek gerekmektedir. 

Cilt lekelerinin oluşumunu engellemeye çalışan Hay Derma Leke Kremi içerisinde bitkisel aktifler taşımaktadır. İçeriğindeki bitkisel aktifler cilt renginin koyulaşmasını önlediği gibi aynı zamanda cilgin gerginleşmesine ve ışıl ışıl sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. 

Koyu halkaların renginin açılmasına ve göz altı torbalarının önlenmesine de yardımcı olur. Göz altı dahil kullanımı uygundur. Yaşlılık lekelerinin azalmasına yardımcı olur. Eşit, güçlenmiş ve şekillenmiş cilt görünümünde etkendir. İçerdiği hyaluronic asit ile cildin nem dengesini sağlar.

3. Sıkça Sorulan Sorular

Evet, cildin renk tonu eşitleneceği için cildinizdeki sarımsı, grimsi rengin düzelmesi ile birlikte cilt renginde aydınlık belirecektir.

10 günlük süreç içerisinde gözle görülür aydınlatıcı etkiler, kan dolaşımının düzelmesi ve hücrelere yeterli oksijen gitmesi sayesinde görülür. 

Sigara yüzde soluk bir etki yaratır. Yüzün doğal parlaklığı gidip mat bir görüntü oluşur. Bazı kişilerde grimsi bir renk oluştururken bazılarında ise sarı soluk bir görünüm meydana gelir. 

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir