Genel

Uyuz Nasıl Geçer?

Uyuz Nasıl Geçer?
 Uyuz Nasıl Geçer? sorusu dünya çapında yaygın olan uyuz parazitlerine karşı, en çok merak edilen sorudur. İnsanlar arasında ayrım yapmadan, kolayca bulaşabilen uyuz, akarların kendisini ve deri altımızda bıraktığı yumurtaları öldüren uyuz losyonları ve kremleri ile tedavi edilir. Lakin uyuz ilaçları yalnızca eczanelerden ve uzman doktorun görüşü ile alınmalıdır. Hadi şimdi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

İçindekiler Tablosu

Dikkat !
İnsanlarda uyuz, yoğun kaşıntı, vücutta oluşan anormal kabarıklıklar, sivilceye benzer şişlikler, derimizde oluşan döküntüler, cilt yüzeyinde oluşan kabarık ve kavisli çizgiler şeklinde meydana gelmektedir. Eğer sizde bu semptomları taşıyorsanız hemen uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
 Uyuz, deri altımızda bulunan akarları ve yumurtaları öldüren losyonlar ile tedavi edilebilmektedir. Uyuz ilaçları genellikle losyon veya krem şeklindedir. Doktorunuzun onayı ile verilen uyuz losyonu boynunuzdan ayak parmaklarınıza kadar tüm vücuda sürmeli ve ortalama 8 ila 12 saat losyon vücutta kaldıktan sonra banyo yapılmalıdır. Bazı uyuz durumlarında doktor veya hemşire losyon yerine, hapta reçete edebilir. Doktorunuzun verdiği losyon ya da ilacı talimatlara uygun şekilde uyguladığınız takdirde uyuz hastalığınız geçecektir. Uyuz hastalığı nasıl geçer gibi sorular cidden her insanın sormak istemeyeceği soru kalıplarıdır çünkü bu rahatsızlık o kadar yüksek seviyelere tırmanıyor ki artık psikolojik olarak da insan vücudu pes etme seviyesine gelmektedir. Bu hastalık için çeşitli çözüm yolları olsa da en temel tedavi yolu her zaman için erken teşhis konulmasıdır. Bu gibi hastalıklarda erken teşhis her zaman için önemli rol oynamaktadır. Uyuz akarlarına ne kadar geç karşılık verilirse bu rahatsızlık o kadar ciddileşmektedir. 

2. Uyuz Nasıl Geçer Evde?

 Uyuzdan kurtulmak için ev ilaçları ve reçetesiz ürünler kaşıntınızı rahatlatabilir. Ancak uyuz akarlarını öldürmez ve vücudumuzda oluşan enfeksiyonu iyileştirmez. Uyuzu tedavi edebilmek için uzman doktorlar tarafından reçete edilen ya da eczaneden alabileceğiniz bir losyon ya da ilaçlarla uyuzun üstesinden kolayca ve en etkili şekilde gelebilirsiniz.  Uyuz için evde kullanılan bir kaç çeşit yöntem vardır, öncelikle herkes tarafından çoğunlukla bilinen “Sirke” kullanımıdır. Özellikle beyaz sirke cildin Ph değerini dengeler ve bu denge sayesinde uyuz akarlarını öldürmeye yardımcı olur. Sirke ile su karışımı ayarlayarak yüksek kaşıntı bölgesine 5 ila 10 dakika kadar pamuk yardımı ile bu karışım sürülür ve bu tedavi yolu ortalama 1 hafta boyunca tekrar edilir. Başta da söylediğimiz gibi bu tarz tedavi yöntemleri uyuzu tamamen öldürmeyecek ve mutlaka uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. 
Uyuz Nasıl Geçer?
Uyuz Nasıl Geçer?

3. Uyuz Nasıl Geçer Kesin Çözüm

 Uyuzdan kurtulmanın en etkili yolu uzmanların vereceği uyuz losyonları ve ilaçlarıdır. Aynı zamanda uyuzun geçmesi için yapabileceğiniz en önemli etken kesinlikle hijyen kurallarına özen göstermeniz ve olabildiğince bulunduğunuz ortam ile kendinizi temiz tutmaya çalışmaktır. Uyuza karşı kesin çözüm sağlamak için sabırlı ve disiplinli bir şekilde losyonları düzenli uygulamanız ve bu kurallara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Uyuz tedavi süreci başladığında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi Çarşaf, yastık kılıfı, kıyafet ve kullanılan günlük eşyaların tamamının günlük olarak temizlenmesidir. Mutlaka sabahları ılık duş alınması gerekmekte olup bu süreçte mümkün olduğunca dışarı ile bağlantınızı koparmanız gerekmektedir.

4. İnsanda Uyuz Nasıl Geçer?

 Biz insanlarda yaygın şekilde bulunan uyuzu iyileştirmek için, uzmanların vermiş olduğu losyonu ya da ilacı düzenli kullanmaya ve ek olarak tüm yatak takımlarınızı ve bulunduğunuz ortamı temiz tutmaktır. Bunun yanında uyuzun bir an önce geçmesi için yapabileceğiniz bir diğer etkili seçenekler ise şu şekildedir;

  • Uyuz dönemimizde giyilen kıyafetleri mutlaka yıkamalıyız ya da kuru temizlemeye vermeliyiz. Banyo yaptıktan sonra özellikle ütülenmiş ve temiz kıyafetler giymeliyiz.
  • Evimizde bulunan yıkanabilecek olan her şeyi suyun en sıcak olduğu derecede yıkamalı ve en az 20 dakika yüksek ısıda kurutmalıyız.
  • Uyuz parazitlerinin ölmesi için yıkanamayan ve enfekte olabilecek giysileri en az 3 gün tamamen kapalı plastik torbalarda saklamalıyız.
  • Eğer uyuz parazitlerini vücudunuza taşıyorsanız, özellikle en yakın temasta olduğunuz eşinizi ve daha sonra yakın temasta bulundunuz herkese haber vermelisiniz. Uyuz tedavisi temaslı herkese aynı anda uygulanmalı ve böylece birinizde yeniden bulaşma riskini ortadan kaldırmış olursunuz. 

! Özellikle eşinizle tedavi süreci bitene kadar herhangi bir yakın temasta asla bulunmayın.

5. Geçmeyen Uyuz Nasıl Geçer?

 Uyuzdan kurtulmak için kullandığınız losyonu, düzenli kullandıktan sonra eğer uyuzunuz gitmeyip devam ediyorsa yapmanız gereken tek şey uzman görüş kontrolünde tekrar uyuz tedavisine başlamaktır. Eğer uyuzunuz geçmediyse bunun nedenleri;

  • Tedavi için geç kalmış olmanız,
  • Uzmanın vermiş olduğu losyonu düzenli kullanmamanız,
  • Son olarak uyuz parazitlerinin tüm vücudunuza istila etmiş olmasıdır.

 Lakin uyuzum geçmiyor diye endişelenmenize gerek yoktur. Uzmanlar aracılığı ile tekrarlanan tedavi sonucunda geçmeyen uyuz kesinlikle geçecektir.

 Sizler ile birlikte bir yazımızın daha sonuna geldik. Uyuz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve uzmanlarımızla anında iletişime geçebilirsiniz.

Dikkat !
Uyuzunuz tamamen bitse ve tedaviniz olumlu sonuçlansa dahi, tedavi sonrasında 2 ila 3 hafta boyunca kaşıntıların devam etmesi normaldir. Fakat bundan daha uzun süre kaşınmaya devam ederseniz ve vücudumuzda yeni kızarıklıklar, döküntüler fark ederseniz tedaviyi yeniden tekrarlamanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir